Antaya'da araba piyasasında fiyatların düşmesi en çok da lüks otomobilleri etkiledi. Antalya’da uzun yıllardır galericilik yapan Emre Çağlar, 1 milyon TL değeri olan bir aracın 4 ay öncesine göre en az yüzde 15 değer kaybettiğini ifade ederek esnafın dar boğaz içerisinde olduğunu söyledi.

GALERİCİLER UMDUKLARINI BAYRAMDA DA BULAMADI

Banka faizlerinin yükselmesi ile otomobil fiyatlarında yaşanan düşüş devam ediyor. Kurban Bayramı’nı iple çekerek sektörde hareketlenme bekleyen galerici esnafı ise umduğunu bu bayramda da bulamadı. Kurban Bayramı’na yakın otomobil fiyatları düşse de arayan soran yok. Sektörü etkileyen bir başka olay ise aşırı sıcak havalar oldu. Sıcak havalarda dışarı çıkmak istemeyen vatandaşların araçlara olan ilgisi de azaldı. 

“ÇOK CİDDİ BİR DÜŞÜŞ VAR, BAYİLERDE STOKLAR ARTTI" 

Satışların durma noktasına geldiğini ifade eden Antalya Emlakçılar Galericiler ve İş Takipçiler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet İbiş, “Faizlerin oranların yükselmesi ile fiyatlar düşüş eğilime girdi. Düşüş devam ediyor. Vatandaşlarımız sıfır ve ikinci el araç alınmalarını erteliyorlar. Farklı bir gelir olarak elinde bulunan parasını bankada kullanmak istiyor. Çok ciddi bir düşüş var, bayilerde stoklar arttı. Satış için gelen araç var ama çıkış verebildiğimiz yok. Elindeki arabasını satarak bir an önce faize yatırmak isteyenler 30-40 bin TL’ye kadar ucuza vermek istiyor” dedi.

Ikinci El Araba Pazarı (2)

YÜZDE 15 DEĞER KAYBETTİ 

1 milyon TL değeri olan bir araç 4 ay öncesine en az yüzde 15 değer kaybettiğine dikkat çeken İbiş “İnsanlar şuanda sadece ayağımı yerden kessin diyerek araç alıyorlar. Yaşanan bu durgunluk en fazla lüks otomobil gurubunu etkiledi. Bugün bir vatandaşımızın araba için ayırdığı bütçe 300 bin TL ile 750 bin TL arasında değişebiliyor. 2 milyon TL arabası olan onu satarak 750 bin TL araba almak istiyor, geri kalanı da faize yatırıyor. Faizler tekrar düşüşe geçtiği zaman ikinci el piyasasının daha hareketli olacağını düşünüyorum. Şuan kurban bayramı hareketliliği diye bir şey de yok. Ne arayan var ne de soran” dedi. 

Ikinci El Araba Pazarı (3)

“1 MİLYON TL'LİK BİR YATIRIMIN BANKADAN GETİRİSİNİ DAHA GARANTİ GÖRÜYORLAR" 

Galerici Emre Çağlar ise şu ifadelere yer verdi:

“Düşüş devam ediyor, insanlar parasını faize yatırdı. Herkes bankaya yöneldiği için daire, araba ve gayrimenkule yatırım azaldı. 1 milyon TL’lik bir yatırımın bankadan getirisini daha garanti görüyorlar. Sıcak havalar da etki etti. Şuan bir talep yok. Elimde 3 milyon TL araç var, beni arayan 2 milyon 500 bin TL olur mu diyor. Ben de hayırlı olsun diyorum. Sonra da bir düşüneyim diyor. 300-400 bin TL arabalarda satışlarımız az da olsa devam ediyor. En fazla lüks otomobil grubu etkiledi. İnsanlar evini arabasını satarak faize yatırıyor.  Noterin önünden daha geçmiyorum, 2,5 aydır satışımız yok. Son zamanlarda malumunuz kaçak olarak galericilik yapmaya başlayanlar artmıştı. Şimdi onlar yavaş yavaş piyasadan el çekiyor. Otomobil piyasası gerçek galericilere kaldı. Bakkal diye tabir ettiğimiz bu galericilerin vergisi yok. Bunlar sektörden gittiği zaman bizler için daha iyi olacak. Faiz oranları böyle gittiği sürece manzara değişmeyecek. Mutlaka bir gün faiz oranları da düşecek. Bu durumda sadece bizi etkilemiyor, zincirin bütün halkalarını etkiliyor” sözlerine yer verdi. 
 

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ - ERTUĞRUL GÜN