İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Türkiye'den gelen Beypazarı markasına ait maden suyunda yüksek miktarda bor bulunduğunu açıklamıştı.  İsviçre hükümeti de  Beypazarı markalı madensuyunun tüketilmemesi gerektiğini duyurararak ürünün ülkede satışını yasaklamıştı. Türkiye Maden Suyu Üreticileri Derneği (MASUDER) ise yaptığı açıklama aile yüreklere su serpti.

"MEVZUAT FARKLILIKLARI SÖZ KONUSU"

Gündemde geniş yer bulan başlıklar sonrası Türkiye Maden Suyu Üreticileri Derneği (MASUDER) Beypazarı markası hakkında ortaya atılan iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye'de bulunan doğal maden suyu kaynaklarının Avrupa'daki emsallerine göre zengin minarel içerdiği belirtilen MASUDER açıklamasında, maden sularının gönül rahatlığı ile tüketilmesi tavsiye edilerek şu ifadelere yer verildi: 

"Sosyal medya platformları ve bazı haber kaynaklarında, İsviçre Federal Gıda Güvenliği Ofisi’nin üyelerimizden Beypazarı Maden Suyu hakkında yayınladığı karara ilişkin haberler yapılmaktadır. Türkiye Madensuyu Üreticileri Derneği (MASUDER) olarak bu duruma dair aşağıdaki açıklamayı, değerli kamuoyu ile paylaşma gereği doğmuştur. Ülkemiz 2004 yılından itibaren doğal maden suyu ile ilgili mevzuatlarını Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirmiştir. Bu sayede sektörümüz tüm Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yıllardır ihracat yapmaktadır. Avrupa Birliği üyesi olmayan İsviçre ‘de ise mevzuatlar Avrupa Birliği’nden farklıdır ve uygulanan mevzuatta bor minerali limiti çok daha düşüktür. Dolayısıyla yaşanan bu durum Avrupa Birliği ülkeleri ve İsviçre mevzuatlarının farklılığından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren maden suyu üreticileri, Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirilmiş Türkiye Cumhuriyeti mevzuatlarına göre üretim yapmaktadır. Ülkemiz, sahip olduğu yer altı doğal maden suyu kaynakları açısından Avrupa’daki emsallerine göre çok daha zengin mineral içeriğiyle farklılaşmaktadır. Türkiye’nin mineral içeriği yüksek maden suları coğrafyamızda ve tüm dünyada gönül rahatlığıyla beğenilerek tüketilmektedir." 

Kaynak: HABER MERKEZİ