TÜİK'ün verilerine göre enflasyonun %75'i aştığı Türkiye'de tatil yapmak adeta lüks haline geldi. Özellikle Antalya gibi popüler destinasyonlarda fahiş otel fiyatları tatilcilerin kabusu oldu. Artık sadece yüksek gelirli vatandaşlar Antalya'da tatil yapabiliyor. Orta ve düşük gelirli vatandaşlar ise tatil hayalini kurmakla yetiniyor veya gözlerini ucuz yurt dışı tatillerine dikiyor. 

5 GECELİK OTEL REZERVASYONU 50 BİN TL'YE KADAR ÇIKIYOR 

Fahiş fiyatlar karşısında vatandaşlar alternatif çözümler arıyor. Otel sitelerinin verilerine göre Antalya ve Muğla gibi yazlık tatil konseptinde çok sayıda tesis ile hizmet veren illerde pansiyon ve apart konseptlerinde sadece oda veya oda-kahvaltı konseptleri düşünüldüğünde 12 bin TL -16 bin TL arasında 5 gecelik rezervasyon gerçekleştirmek mümkün.  Ancak bu konseptlerde bile Antalya'da ve Muğla'da 5 gecelik bir tatil için ortalama 14 bin TL ödemek gerekiyor. Tam pansiyon ve her şey dahil otel konseptlerinde ise 5 gecelik tatil fiyatı ortalama 50 bin TL'ye yükseliyor, orta segmentte ise 150 bin TL'ye kadar çıkıyor. En üst lüks segment otellerde geceliği 180 bin TL'ye varan seçenekler dikkat çekiyor.

Antalya Plaj (1)

YURT DIŞINDA İSE 10 BİN TL 

Fahiş otel fiyatları nedeniyle Antalya ve Muğla'da tatil yapmak adeta imkansız hale gelen vatandaşlar gözlerini ucuz yurt dışı tatillerine dikiyor. Vizesiz gidilebilen Maldivler, Karadağ, Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelerde ortalama 5 gecelik bir tatil 10 bin TL civarında.

Çifteçeşme Plajları 7

MALDİVLER VİDEOSU VİRAL OLDU 

Ucuz yurt dışı tatillerine talep artarken, sosyal medyada yayınlanan bu video viral oldu. Videoda bir Türk gencinin Maldivler’de tatil yaptığı görünüyor. Antalya ve Bodrum’daki fahiş fiyatların aksine Maldivler’de tatil yapmanın son derece uygun olduğunu savunan genç okyanus manzaralı odada kalıyor ve scuba diving gibi Türkiye’de bin ila 2 bin lira civarında alabileceği hizmeti 20-30 dolar karşılığında alıyor. “Bodrum ve Antalya’da bize verilen gibi fiyatlar dünyanın hiçbir yerinde yok” ifadelerini kullanan genç şunları söylüyor:

“ Oradaki yerlere 50 bin lira 100 bin lira vereceğinize vizesiz olan Maldivler’e gelin. Okyanus manzaralı sonsuzluk havuzu olan bir otelde gecelik oda başı 3 bin liraya konaklayın. Haziran ve Temmuz ayında gidiş dönüş 11 -12 bin liraya uçak biletleri var. Scuba diving ve diğer aktiviteler 20-30 dolar civarında. Yeme-içme fiyatlarıyla Türkiye hemen hemen aynı hatta daha da uygun. Yani çok uygun fiyatlara şöyle güzel bir ülkede tatil yapabilirsiniz“

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ