Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, sürece ilişkin yaptığı açıklamada; “Manavgat Boğaz sahilimizde bulunan ve halkımızca 2003 yılından bu yana Mesire Alanı olarak kullanılan alanın da içinde yer aldığı 254 dönümlük alanın belediyemize olan tahsisi Kültür ve Turizm Bakanlığınca haksız bir gerekçe ile iptal edilmiştir” dedi.

MANAVGATLILAR 2003 YILINDAN BU YANA BÖLGEYİ MESİRE ALANI OLARAK KULLANIYOR

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Sorgun Mahallesi’nde yer alan mesire alanını 2003 yılından bu yana vatandaşlar mesire alanı olarak kullanıyordu. “Manavgat Boğaz sahilimizde bulunan ve halkımızca 2003 yılından bu yana Mesire Alanı olarak kullanılan alanın da içinde yer aldığı 254 dönümlük alanın belediyemize olan tahsisi Kültür ve Turizm Bakanlığınca haksız bir gerekçe ile iptal edilmiştir” şeklinde açıklama yapan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Talebimiz üzerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sorgun Mahallesi 1276 parselin 2003 yılından beri halkımızca mesire alanı olarak kullanılan alanın da içinde bulunduğu 254.742,88 m2 likbölümünün belediyemiz adına tahsisi için 2012 yılında ÖN İZİN verilmiş, 2016 yılında da 20 yıl süre ile KESİN TAHSİSİ yapılmıştır. Daha sonra 2017 yılında taşınmaz üzerinde belediyemiz lehine tapu sicilinde üsthakkı tesis edilmiştir. Belediyemiz defalarca talepte bulunmasına rağmen yer teslimi yapılmamış, Kültür ve Turizm Bakanlığı 12.09.2023 tarihinde belediyemize gönderdiği bir yazı ile haksız ve hukuksuz bir gerekçe ile TAHSİSİ İPTAL ettiğini bildirmiştir.”

TAHSİSİN İPTALİ KABUL EDİLEMEZ

“Manavgat halkının nefes alacağı ve uygun maliyet ile yararlanacağı bir yatırıma dönüştürmeyi amaçladığımız bu tahsisin iptali kabul edilemez” şeklinde sözlerini sürdüren Manavgat Belediye Başkanı Sözen açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Manavgat halkımızın yıllardır mesire alanı olarak kullandığı, çocuklarımızın nefes alanı, halkın evi olan belediyemizde kalmalıdır. Manavgat Belediyemiz, duyarlı Manavgat halkı ile birlikte her zaman kentinin öz değerlerini korumuş, kollamış, sahip çıkmıştır. Tahsisi iptal eden karardan geri adım atılmasını sağlamak, karara karşı duruşumuzu sergilemek ve sesimizi duyurabilmek amacı ile Sivil Toplum Kuruluşlarımızın da katılımı ile 23 Eylül 2023 Cumartesi günü saat 18.00 de Boğaz Kafe önünde yapacağımız BASIN AÇIKLAMAMIZDA gelin hep birlikte olalım. Kentimizin değerlerine sahip çıkalım.”