CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi Manavgat Belediyesi 11’nci Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde birinci gün tamamlandı.

YAĞMURA RAĞMEN YOĞUN İLGİ

11 Mayıs Cumartesi günü başlaması planlanan ancak yoğun yağış sebebiyle bir gün ertelenen Manavgat Belediyesi 11’nci Yağlı Pehlivan Güreşleri, vatandaşın yoğun ilgisiyle başladı. 

ORHAN OKULU, CENGİZHAN ŞİMŞEK’E ACIMADI

74 Başpehlivan’ın kayıt yaptırdığı güreşlerin ilk turunda 10 çift güreşirken, 54 Başpehlivan direkt tur atladı. İlk turun dikkat çeken müsabakasında ‘Geri Vitesi Olmayan’ Başpehlivan Orhan Okulu, formda isim Cengizhan Şimşek’i mağlup etmeyi başardı. 

Adana Demirspor'dan kadınlara pozitif ayrımcılık! Adana Demirspor'dan kadınlara pozitif ayrımcılık!

BİRİNCİ TURUN GALİPLERİ

Birinci tur müsabakalarında Yusuf Can Zeybek rakibi Ali Gökçen’i, Hüseyin Gümüşalan rakibi Osman Özgün’ü, Emre Erkal rakibi Arif Akın’ı, Serhat Gökmen rakibi Fatih Çakıroğlu’nu, Osman Aynur rakibi Abdullah Güngör’ü, Yıldıray Pala rakibi Mustafa Kemal Karaboğa’yı, Kürşat Korkmaz rakibi Erkan Ertan’ı, Yıldıray Akın rakibi Ali Yanatma’yı, Menderes Saltık ise İsmail Erkal’ı mağlup etti.

ALİ GÜRBÜZ 2’NCİ TURDA ZORLANMADI

Toplam 64 Başpehlivan’ın kura çektiği 2’nci tur güreşlerinde 32 çift güreş yaptı. 2’nci tur müsabakalarında yıldız isimler: Ali Gürbüz, Serhat Gökmen, Fatih Atlı, Orhan Okulu, Yusuf Can Zeybek, İsmail Balaban, Recep Kara ve Hüseyin Gümüşalan 3’üncü tura isimlerini yazdırdı. 32 başpehlivanın mücadele edeceği 3. tur kuraları bugün çekilecek. 

11 MİLYONLUK AĞALIK İHALESİ 

Manavgat Belediyesi Yağlı güreşlerinde ağalık için yapılan açık arttırmaya mevcut ağa Hasan Özden’le birlikte 6 aday daha katıldı. Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara tarafından 8 milyon lira ile başlatılan açık arttırmada, 11 milyon lira ile en yüksek ücreti güreş ağası Hasan Özden verdi. Hasan Özden, Manavgat Belediyesi Yağlı Güreşlerinde 11’inci defa ağa oldu. Ağalık ihalesine katılan diğer adaylar da 500’er bin lira bağışta bulundu.

NİYAZİ NEFİ KARA’DAN ‘BİR NUMARA’ VURGUSU

Güreşlerin ardından açıklamalarda bulunan Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, Türkiye’nin bir numaralı güreşi olmayı hedeflediklerini söyledi. Başkan Kara, “Organizasyon ve güreş kalitesi olarak çok olumlu dönüşler aldık ve alıyoruz. Amacımız Manavgat’ı Türkiye’nin bir numaralı güreş organizasyonu yapmak. Küçüğünden büyüğüne burada kol bağlayan tüm pehlivan kardeşlerimiz bizim için değerlidir. İnşallah, sakatlıksız, kazasız bir organizasyon olur. Kıymetli Güreş Ağa’ma da cömertliğinden dolayı tüm güreş severler adına teşekkür ederim” dedi.

FİNAL MAÇI BUGÜN

Manavgat'taki Ilıca Er Meydanı’nda gerçekleştirilen güreşlere bu sene rekor katılım sağlandı. 74’ü Başpehlivan olmak üzere tüm boylarda toplam 2083 güreşçi Manavgat’ta kol bağlıyor. Birinci gününde kıyasıya müsabakaların yapıldığı Manavgat Yağlı Pehlivan Güreşleri, pazartesi akşamı yapılacak Başpehlivanlık müsabakasıyla sona erecek. 
 

Kaynak: MANAVGAT BELEDİYESİ BÜLTEN