Bu yıl 11’ncisi düzenlenen Antalya Manavgat Belediyesi 11’nci Yağlı Pehlivan Güreşleri finalinde ‘sarı fırtına’ lakaplı İsmail Balaban finalde Hüseyin Gümüşalan’ı yenerek altın kemeri boynuna taktı. 

MANAVGAT’TA BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN!

Manavgat Belediyesi 11’nci Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde, 2013 ve 2017 yılları tarihi Kırkpınar başpehlivanı İsmail Balaban ile Hüseyin Gümüşalan arasındaki final müsabakasında nefesler kesildi. Yağlı Güreş’in iki favori isminin kıran kırana mücadelesi er meydanında büyük alkış topladı. Final güreşinin normal süresinde yenişme olmadı. Yaklaşık 40 dakika süren zorlu mücadelede İsmail Balaban, rakibi Gümüşalan’ı puanlama devresinde “çangal” takarak mağlup etmeyi başardı. İsmail Balaban’a altın kemeri Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, Manavgat Güreş Ağası Hasan Özden ve Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim tarafından verildi.

Futbolu bırakıp yumruklaştılar! Bu maçta 16 kırmızı kart çıktı Futbolu bırakıp yumruklaştılar! Bu maçta 16 kırmızı kart çıktı

BALABAN VE GÜMÜŞALAN’IN FİNAL YOLCULUĞU

Hüseyin Gümüşalan, birinci turda Osman Özgün'ü, ikinci turda Hamza Köseoğlu'nu üçüncü turda Süleyman Başar’ı, dördüncü turda Faruk Akkoyun’u, çeyrek finalde Yusuf Can Zeybek’i ve yarı finalde de Serdar Yıldırım'ı yendi. İsmail Balaban ise birinci turu “bay” geçerken, ikinci turda Ramazan Bircan'ı, üçüncü turda Recep Taslak'ı, dördüncü turda Mustafa Batu'yu, çeyrek final'de İsmail Koç'u ve yarı finalde de Orhan Okulu'yu mağlup etti. 

KIRKPINAR AĞASI SELİM’DEN GÜREŞÇİLERE ÖZEL ÖDÜL

Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim, altın kemeri boynuna takan İsmail Balaban’a 500 bin lira, ikinci olan Hüseyin Gümüşalan’a 200 bin lira ve üçüncülük kürsüsünde yer alan Orhan Okulu ve Serdar Yıldırım’a 150’şer bin lira para ödülü verdi. Elmalı Güreş Ağası Hasan Çetin de tüm boylarda derece yapanlara toplamda 325 bin lira ödül verdi.

SARI FIRTINA BALABAN BİRİNCİLİĞİ SEVENLERİNE ADADI

Manavgat Güreşlerini kazandığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Başpehlivan İsmail Balaban, Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara’ya teşekkür etti. Başpehlivan Balaban, “Lig güreşleri, puan toplayıp Kırkpınar’a katılmak için çok önemli. Herkes mücadele veriyor. Ligin ilk ayağı olan Manavgat’ta birincilik bana nasip oldu. Bunun için çok mutluyum. Birinciliğimi tüm sevenlerime armağan ediyorum. Ayrıca anneler günü hediyesi olarak bu şampiyonluğu anneme ve eşime hediye ediyorum” dedi. 

LİG FİNALİ ELMALI’DA 

Manavgat Yağlı Pehlivan Güreşleri’yle başlayan olan CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi; 1-2 Haziran’da Şahinbey Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri, 22-23 Haziran’da Kocaeli Sekapark Yağlı Güreşleri, 20-21 Temmuz’da Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Yağlı Güreşleri, 16-17-18 Ağustos’ta Balıkesir 64’üncü Geleneksel Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri ile devam edecek. Şampiyon, 6-7-8 Eylül’de 672. Tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde belli olacak.
 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP