2024 ve 2025 yılları için enflasyon tahminleri netleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, bu yılın ilk enflasyon raporunun paylaştığı toplantıda 2024 enflasyon tahminlerinin yüzde 36, 2025 enflasyon tahminin ise yüzde 14 olduğunu belirtti.

Güncel Et Fiyatları 2024: Son Dakika! Bim, Migros, Carrefour Güncel Et Fiyatları 2024: Son Dakika! Bim, Migros, Carrefour

KARAHAN’IN KONUŞMASINDA ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan bu yılın ilk enflasyon rakamının açıklandığı toplantıda konuştu. Karahan’ın konuşmasında öne çıkan ifadeler şöyle oldu:

"2024 yılı enflasyonu yüzde 36, 2025 yılı enflasyonu ise yüzde 14 olarak tahmin edilmektedir. Ocak ayındaki yükseliş sonrasında enflasyon ana eğiliminin zayıflayacağını değerlendiriyoruz. Piyasa mekanizmasının işlevselliğini yeniden tesis etmek amacıyla makro ihtiyati politika çerçevesini sadeleştirdik, TL mevduat payının artırılmasını destekledik. Kur Korumalı Mevduat'ın (KKM) azalmasına, Türk Lirası mevduatının payının artmasına yönelik uygulamalara devam edilmektedir. Parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi amacıyla 2023 Temmuz ayından itibaren zorunlu karşılık düzenlemeleriyle 1 trilyon Türk lirasından fazla likidite sterilize edilmiştir. Yılın ilk yarısında mevsimsellikten arındırılmış aylık enflasyonun ortalama olarak yüzde 4'ün altında, ocak ayı hariç ise yüzde 3 civarında seyredeceğini öngörüyoruz. Mayıs sonrasında yıllık manşet enflasyonda hızlı bir düşüş göreceğimiz dezenflasyon dönemine gireceğiz. Ek bir faiz artışı gerektiğini şu anda değerlendirmiyoruz fakat görünümün bozulması halinde kararlarımızı gözden geçireceğiz. Zorunlu karşılıklarda düşüş gibi planımız yok. Son yaptığımız düzenlemelerin etkilerini göreceğiz.”

Kaynak: İHA