Mersin Büyükşehir Belediyesince, gençlerin istihdamda daha fazla yer almaları için hayata geçirilen ‘Mersin’in Gençlerinin Turizm Sektörü İçin Güçlendirilmesi Projesi’ (MERTUSEG) kapsamında, projeden faydalanan öğrenciler için ‘MERTUSEG Turizm Çalıştayı’ düzenlendi.

MERTUSEG İLE TURİZM SEKTÖRÜNE KALİFİYE ELEMAN YETİŞİYOR:

Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Birliği iş birliğiyle hayata geçirilen MERTUSEG projesi, 5 ay boyunca 18-29 yaş arası ve işsiz gençlere ön büro (resepsiyonist), servis elemanı ve kat hizmetleri (housekeeping) alanlarında mesleki eğitim verdi. Eğitimi tamamlayan gençlerin yarısından fazlası şimdiden istihdama kavuşurken, geri kalanlar da aranan eleman haline geldi.

MERTUSEG TURİZM ÇALIŞTAYI İLE BİLGİLER PEKİŞTİRİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen MERTUSEG Turizm Çalıştayı'na turizm ile ilgili STK'ların temsilcileri, otel yöneticileri, akademisyenler ve projeden faydalanan gençler katıldı. Çalıştayda alanında uzman kişiler sunumlar gerçekleştirdi, gençlerle gruplar oluşturularak turizmin farklı alanlarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu. Turizmin önde gelenlerinin deneyimlerini aktardığı çalıştayda, gençler de turizmle ilgili merak ettiklerini sorarak emin adımlarla istihdama katılma imkânı buldu.

MERTUSEG KATILIMCILARI MEMNUN

MERTUSEG eğitimlerinden yararlanan ve çalıştaya katılan öğrencilerden Berke Can Fındıklı, dolu dolu bir eğitim süreci yaşadıklarını ve mesleki eğitimler aldıklarını, İngilizce öğrendiklerini, teknik geziler düzenlediklerini ve Antalya'ya gitme imkânı bulduklarını söyledi. Çalıştayın da çok keyifli ve bilgilendirici olduğunu vurgulayan Fındıklı, "Bize iş olanağı sundular. Bence böyle projeler hep yapılmalı, devam edilmeli" dedi.

Mersin Çalıştay (2)

MERTUSEG PROJESİ İLE TURİZM SEKTÖRÜNE YENİ NEFES:

Mersin Büyükşehir Belediyesi MERCEK Meslek Eğitim Merkezleri Koordinatörü Gül Kadem Maya, MERTUSEG projesinin turizm sektörüne yeni nefes kazandırdığını ve gençlere istihdam imkânı sunduğunu belirtti. Maya, projeye katılan gençlerin yarısından fazlasının istihdama kavuştuğunu ve geri kalanların da aranan eleman haline geldiğini ifade etti. MERTUSEG projesi, Mersin'in turizm sektöründe kalifiye eleman açığını kapatmaya ve genç işsizliğinin azalmasına katkıda bulunmaya devam ediyor.

Kaynak: İHA