Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘uluslararası kardeşlik, uluslar ötesi birlik’ mottosuyla 'Kardeş Şehir Öğrenci Değişim Programı' kapsamında Mersinli gençleri Almanya’ya götürecek.   

MERSİNLİ GENÇLER OBERHAUSEN YOLCUSU

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Mersinli gençlerin değişim programı ile yabancı kültürleri ve coğrafyaları yerinde görebilmesi ve kalıcı dostluklar geliştirebilmesi adına yapılan 'Kardeş Şehir Öğrenci Değişim Programı' sayesinde gençler, farklı ülkeler görme fırsatı yakalıyor. Program kapsamında bu yaz gençler Almanya’nın Oberhausen kentine gidecek. 3-18 Ağustos tarihleri arasında yapılacak gezi için hazırlıklarını titizlikle sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, başvuruları almayı sürdürüyor. Bilgi almak isteyenler ise 'www.mersin.bel.tr' ile 'Teksin Mersin’ ve 'Alo 185' üzerinden alabilecek. 

SOSYO-KÜLTÜREL YAKINLAŞMA SAĞLANACAK

Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, projeyle alakalı bilgi vererek, “Bu Oberhausen kardeş kentimizle yaptığımız bir proje. Bir yıl onlar bize geliyorlar, bir yıl biz onlara gidiyoruz. Prensip; iki şehir gençleri arasında kültürel, sosyal yakınlaşma sağlamak. İki yıl boyunca karşılıklı bir tanışma ve yakınlaşma vesilesi oluyor. Etkinlikler çok güzel geçiyor. Oberhausen Belediyesi buna çok önem veriyor. Güzel bir proje” dedi.

BENZER PROJLER DE SÖZ KONUSU 

Benzer projeyi Mersin’in diğer kardeş şehri Kushimoto ile de yaptıklaını kaydeden Evrim, hazırlıkların sürdüğünü belirterek, “Çok ciddi bir hazırlık döneminden geçiyoruz. Sıkı bir yönetmelik var, çocukları çok titizlikle seçiyoruz. Genel Sekreterimiz Başkanlığında bir üst kurul oluşuyor. Onlar çocukların dil seviyelerini, temsil kabiliyetlerini inceliyorlar ona göre seçiyoruz. Giden çocukların yüzde 30’u kadar da belediye personeli çocuklarına kontenjanımız var” diye konuştu. 

PROGRAM KARŞILIKLI AĞIRLAMA ESASINA DAYALI

Programla ilgili dikkat edilmesi gereken konular ise şöyle belirtildi; "Veliler, Kardeş Şehirler Öğrenci Değişim Programı öncesinde uçak bileti, vize işlemleri, seyahat sigortası gibi ödemeleri kendileri yapacak. Program sırasında yaşanacak sağlık sorunları, seyahat sağlık sigortası kapsamında değilse, yapılan harcamalar veliler tarafından karşılanacak. Program, karşılıklı ağırlama esasına dayalı. Programa katılan öğrenci, bir sonraki değişim programında yurt dışından gelecek olan öğrenciyi ağırlamakla yükümlü."
 

Kaynak: İHA