Mersin’de yaşayan 18-29 yaş arasındaki gençlerin turizm alanında istihdam edilmesini amaçlayan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da desteklenen Mertuseg Projesi kapsamında öğrencilere uygulamalı eğitim verildi. 

MERSİN’DE GENÇLER TURİZM SEKTÖRÜNE HAZIRLANIYOR

Mersin’de Mertuseg Proes kapsamında, turizm ve konaklama sektöründe istihdam edilmek üzere ön büro (resepsiyonist), restoran ve kat hizmetleri alanlarında kalifiye personel yetiştiriliyor.  20 Kasım’da başlayan ve 30 Nisan’da sona erecek olan eğitim sonunda kursiyerler, Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi onaylı 'Mesleki eğitim sertifikası’na da sahip olacak. 

UYGULAMALI EĞİTİM ALDILAR

Projeye katılan kursiyerler, Büyükşehir Belediyesine ait restoranda uygulamalı eğitim aldı. Restoranının işletme müdürü Cengiz Yüksel, katılımcılara restoran sektörü ile ilgili teorik ve pratik eğitim verdi. Servis, kuver çeşitleri, içecek sunumlarını uygulamalı gösteren Yüksel, müşteri karşılama ve müşteri ile iletişim kurma gibi konulara da değindi. 

MERSİNLİ GENÇLER TURİZM SEKTÖRÜNE KATKI KOYACAK 

Yüksel, turizm sektöründe kalifiye eleman bulmanın çok zor olduğundan bahsederek, “Kursiyerlere, program kapsamında bilgi ve deneyimlerimizi aktarıyoruz. Müşterilerin memnun olarak ayrılması için neler yapılacağı, uygulamalı eğitimle veriliyor. Servis ve müşteri karşılama nasıl yapılabilir gibi konularda eğitim alıyorlar. İyi bir uygulama süreci oldu. Bu sektörde bilgi ve deneyim çok önemli. Kalifiye eleman olabilmek için bu uygulamaların muhakkak yapılması gerekiyor. Bu tarz uygulamaları özümseyen insanlar, turizm sektörüne daha fazla katkı sağlayacaktır” dedi. 

GENÇLERİN HAYATINA DOKUNAN PROJE

Mersin Büyükşehir Belediyesinin MERCEK bünyesindeki bu projesinin, gençlerin hayatına dokunan bir proje olduğunu belirten proje asistanı Deniz Ayma, “Amacımız burada otel, restoran ve kafelerdeki iş yönetimini, iş yönetimi ile beraber servis pratiklerinin  nasıl işlediğini görmeleri. Daha önce de Mersin'de ve Antalya'da çeşitli otel ziyaretleri gerçekleştirdik. Bu otel ziyaretlerimizde projede yer alan gençlerimiz, otellerdeki yetkili isimlerle görüştü, gözlem yapma fırsatı buldu. Aynı zamanda Antalya'daki otellerde iş görüşmeleri, iş başvuruları yaptılar. Henüz mesleki eğitimlerimiz bitmeden istihdam olan gençlerimiz bile oldu. Tabi bu da bizim için çok büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı” diye konuştu. 

MERSİN’DE GELECEĞİN GİRİŞİMCİLERİ YETİŞİYOR 

Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otelcilik Bölümü  Öğretim Görevlisi İbrahim Çakan, turizm sektöründe hem kalifiye eleman hem de bu  sektörde geleceğin girişimcilerini yetiştirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Büyükşehir  Belediyesi ile Mersin Üniversitesi arasında imzalanan protokolle beraber, Mersin'deki  gençlerimizin turizm sektöründe alacağı eğitimlerde eğitmen olarak görev yapıyoruz. Burada  yaptığımız çalışmayla servis derslerinde, yani restoran bölümünde yaptığımız öğretimin,  sahada sektördeki alt uygulamalarını bir örnek olarak görüyoruz. Bu uygulamaları daha önce  farklı otellerde de yaptık” ifadelerine yer verdi. 

MERTUSEG GENÇLER İÇİN İŞ BULMA UMUDU

Katılımcılardan Hande Ustaoğlu ise uygulamalı eğitimin kendileri için çok faydalı olduğunu söyleyerek, “Biz burada bir restoran içerisinde nasıl çalışıldığını, iş akışının neler olduğunu,  servis personeli olmanın nasıl bir şey olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz. Üniversiteden hocalarımız bize bu konuda destek oluyor. Değişik otellerde de uygulamalı eğitimlerimiz oldu. Burada bize restoranımızın müdürü, servis ve iş akışının nasıl olduğunu anlatıyor.  Bu proje ile istihdamda yer bulacağıma eminim” şeklinde konuştu. 
 
 

Kaynak: İHA