Mersin, bu yıl bir ilke imza atıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesince bu yıl ilk kez gerçekleştirilen ‘Uluslararası  Çocuk Festivali’ birbirinden renkli görüntülerle başladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı tüm kente yaymak amacıyla düzenlenen festival, kent merkezinde Özgecan Aslan Barış Meydanı’nın yanı sıra Silifke, Anamur gibi ilçelerde de kutlanacak ve 4 gün sürecek. 

MERSİN’DE HERKES ÇOCUKLAR GİBİ ŞEN

Mersin’de ilk kez düzenlenen ve çocukların yanı sıra anne ve babaların da yoğun ilgi gösterdiği festival renkli görüntülere sahne oldu. Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından kurulan çocuk oyun parkurunda çocuklar eğlenceli anlar yaşarken, boyama etkinliğinde de hayal dünyalarını kağıda döktü. 

FESTİVALDE EN YOĞUN İLGİ İTFAİYE STANDINA

Etkinliklerin en ilgi gören stantlarından biri de İtfaiye Dairesi Başkanlığı standı oldu. Özellikle çocuklar için hazırlanan itfaiyeci eğitim çocuk parkuru miniklerin ilgi odağı olurken, köpekli arama kurtarma ekibinin gösterileri izleyenlerin beğenisi topladı. Mersin itfaiyesinin maskotu Ateş ve Su ise herkesin gözdesi oldu. 

ÇOCUKLARA KİTAP HEDİYE EDİLDİ

Etkinlikte, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Kitobüs Gezici Kütüphanesi ile ilkokul ve ortaokul yaş grubuna uygun çocuklara kitap hediye edilirken, İlkim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığının gözlem teleskobu ile çocuklar, güneş patlamaları ve güneş hareketlerini gözlemledi. Tarımsal Hizmetler Dairesi öncülüğünde gerçekleşen atölye çalışmasında ise çocuklara, çiçek dikimi öğretilirken, toprağın ve doğanın önemi de anlatıldı. 

ÇOCUKLAR OYUN ALANLARINDA EĞLENDİ

Çocukların su kaynaklarını verimli kullanması ve su tasarrufunu öğrenmesi için MESKİ bünyesinde çocuklar, suyun ph değerini ölçmek için su deneyi yaparken, Ulaşım Dairesi Başkanlığının gezici trafik mobil aracı ile çocuklara trafik kurallarına uymanın önemini anlatmak için animasyon izletildi. Animasyon ekibi ile birlikte dans eden çocuklar, şişme oyun gruplarında eğlenceli anlar yaşarken etkinlik alanı, her yaştan vatandaştan büyük beğeni topladı. Ayrıca alanda çocuklara patlamış mısır, balon ve pamuklu şeker dağıtılırken Sosyal  izmetler Dairesi ekipleri tarafından da limonata ikramı yapıldı. 

STANTLAR BU KEZ ÇOCUKLAR İÇİN KURULDU 

Kent merkezinde yürütülen etkinliklerin bir diğer adresi de Özgecan Aslan Barış Meydanı  oldu. Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığının uzun süredir yürüttüğü projesi 'Kadın  Üretici Stantları’nda bu kez çocuk ürünleri satışa sunuldu. Stantların ilgi odağında ise  Büyükşehir Belediyesinin Engelsiz Yaşam Parkında özel gereksinimli çocukların anneleri ile  birlikte hazırlamış olduğu ürünler yer aldı. 

ÇOCUKLAR MUTLUYSA HERKES MUTLU 

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivalini Tarsus’tan başlattıklarını dile getirerek, “Bu yıl 4 gün sürecek kutlamalarımız var. Çocuklarımız çok mutlu ve hareketliler. Çocuklarımız için oyun alanları kuruldu. Bu ortamda olmak insanı duygulandırıyor. Çocuklarımızın her gününün böyle geçmesi için çalışıyoruz” dedi. 

350 MİSAFİR ÇOCUK MERSİN’E GELECEK

Merkezin yanı sıra ilçelerde de bayramın kutlanacağını aktaran Dokucu, “Mersin’de Özgecan Aslan Barış Meydanı kutlama alanımız. Tarsus’ta da Kültür Parkta kutlamalarımıza başladık. Cumartesi günü olmasını avantaja çevirdik. Salı gününe kadar 23 Nisan kutlamalarımız devam edecek. Bu yıl hem yurt içinden hem yurtdışından 350 çocuğumuz gösteri yapmak için Mersin’e gelecek. Çocuklarımız çok hareketli. Onları böyle rengarenk ve mutlu gördüğümüzde biz de mutlu oluyoruz. Hepimizin özlediği bir ortam” diye konuştu. 

Antalya Kepez'e uyarı! 1 Haziran itibariyle faiz işleyecek Antalya Kepez'e uyarı! 1 Haziran itibariyle faiz işleyecek


 

Kaynak: İHA