Mersin’de fiyatı artan limonda 'fahiş fiyat ve stokçuluğa karşı' denetim başlatıldı. Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri hal ve soğuk hava depolarında inceleme gerçekleştirdi.

FAHİŞ ZAM REKORTMENİ LİMON 

Mersin'de sezonunda dalında kilogram fiyatı 30 kuruşa kadar düşmesi nedeniyle satılamadığı için ağaçları kesilen limon, depoda çürüyünce şuanda halde kilogramı 50 liradan, market ve pazarlarda ise 70-80 liradan satılıyor.

LİMON DEPOLARINDA DENETİM 

Son günlerde limon fiyatlarında yaşanan artış karşısında Mersin İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Ekipler, kent merkezi ve ilçelerdeki soğuk hava depolarında denetim yaptı. Akdeniz ilçesindeki Büyükşehir Belediyesi Yaş Meyve Sebze Toptancı Hal Kompleksi'ne giden ekipler, depolardaki limonların stok durumunu kontrol etti. Kontrollerde, ürünlerin geliş tarihi ve fiyat bilgisi Hal Kayıt Sistemi (HKS) üzerinden denetlendi.

KONTROLLER SIKLAŞTI 

Denetime katılan İl Ticaret Müdürü Ferhat Sümer, kent genelindeki denetimlerin sürdüğünü belirtti. Fahiş fiyatın önüne geçebilmek için kontrolleri sıklaştırdıklarını ifade eden Sümer, "Fiyat istikrarını sağlamak amacıyla başta limon olmak üzere tüm meyve sebze gruplarına yönelik denetimler titizlikle yürütülüyor" dedi.

Kaynak: İHA