Mersin Seçim Güvenliği Toplantısı Vali Ali Hamza Pehlivan başkanlığında gerçekleştirildi. 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimleri ile ilgili alınan güvenlik önlemlerine ilişkin açıklamaların yapıldığı toplantıda Mersin’de oy kullanacak seçmen sayısı da kamuoyu ile paylaşıldı. 

MERSİN’DE SEÇİME YÖNELİK ÖNLEMLER TAMAMLANDI 

Mersin’de 31 Mart Yerel Seçimleri’ne yönelik güvenlik önlemlerinin alındığını belirten Vali Pehlivan, "Tüm yetkililerin katılımıyla seçim güvenlik toplantıları gerçekleştirilmiş, risk analizleri yapılarak görev alacak personelin sorumlulukları ve görev alanları belirtilmek suretiyle İl Seçim Güvenlik Planları hazırlanmıştır. Seçim güvenliği ve buna yönelik tedbirler oy verme günü öncesi ile oy verme günü ve sonrası olmak üzere iki ana başlıkta ele alınmıştır. İdarenin genel olarak vazifesi, seçim takviminin sağlıklı bir şekilde işlemesi ve sonuçlandırılması, vatandaşlarımızın özgür iradesini sağlıklı şekilde sandığa yansıtabileceği ortamı sağlamaktır" diye konuştu. 

Secmen Uye 2

Antalya'da sürücülerin yol çilesi başlıyor! Antalya'da 21 Mart Pazar günü bu yollara dikkat Antalya'da sürücülerin yol çilesi başlıyor! Antalya'da 21 Mart Pazar günü bu yollara dikkat

MERSİN’DEKİ SEÇMEN SAYISI NETLEŞTİ

Vali Pehlivan, konuşmasının devamında, il ve ilçe seçim kurullarından alınan sandık ve seçmen sayılarına ilişkin rakamları da paylaştı. 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde, 13 ilçede, 806 mahallede, 906 sandık bölgesinde, 4 bin 455 sandıkta toplam 1 milyon 387 bin 345 kişinin oy kullanacağını dile getiren Vali Pehlivan, oy verme işleminin 906 binada kurulacak olan 4 bin 455 sandıkta gerçekleşeceğini kaydetti. 

YAKLAŞIK 10 BİN PERSONEL SEÇİM GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAK

Vali Pehlivan, seçim günü görev alacak güvenlik personellerinin sayısına ilişken olarak, "7 bin 35 İl Emniyet Müdürlüğü personeli, 2 bin 630 İl Jandarma Komutanlığı personeli, 193 Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli olmak üzere toplam 9 bin 858 güvenlik personelimiz, bin 492 araç görev alacaktır. Hava araçlarımız, gemilerimiz, botlarımız, motorize ekiplerimiz alınan güvenlik tedbirlerine, görev yapacak olan ekiplere yardımcı olacaktır. Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezi (GAMER) birimlerimiz, jandarma istihbarat ve emniyet istihbarat birimlerimiz, bütün güvenlik kamera sistemlerimiz vasıtasıyla bu süreç takip edilecektir” şeklinde konuştu.

SEÇİM GÜNÜ SİLAH TAŞIMAK YASAK 

Seçim günü, genel asayiş ve emniyeti muhafaza etmekle görevli olanlar dışındakilerin ruhsatlı dahi olsa silah taşımasının yasak olduğundan, bu konuda gerekli yasal takip ve kontrollerin yapılacağını vurgulayan Vali Pehlivan, "Oy verme günü bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı tutulacak, eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda sadece yemek verilmesine müsaade edilecektir” dedi.  
 

Kaynak: İHA