Mersin Büyükşehir Belediyesi artan sivrisinek sorununun önüne geçmek için ilaçlamanın ardından oldukça ilginç bir yönteme imza attı. 

MERSİN’DE SİVRİSİNEK MÜCADELESİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların yaz aylarını huzurlu ve rahat bir şekilde geçirebilmeleri için sivrisinekle mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Hava sıcaklıklarının artmasıyla yıl boyunca düzenli olarak gerçekleştirilen ilaçlama çalışmalarına hız veren Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, sivrisinek ve haşereyle mücadelede aromatik bitkileri de kullanıyor. Özellikle kırsal bölgelerde yapılan tıbbi ve aromatik bitki dağıtımlarının bir durağı da Toroslar’ın Doruklu ve Dalakderesi mahalleleri oldu.

O BİTKİLER DEVREYE ALINDI 

Mersin’de ada çayı, fesleğen, Küba kekiği, lavanta gibi toplam 11 çeşit bitkiyi vatandaşlarla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, haşere ve sinekle kimyasal mücadele yaparken, bir yandan da bitkisel mücadeleyi sürdürüyor. Ekipler gittikleri mahallelerde dağıtım yaparken hem bitkilerin özelliklerini hem de haşere mücadelesindeki yerini vatandaşlara aktarıyor. Hoş kokuları ve doğal olmasıyla önem kazanan tıbbi ve aromatik bitki dağıtımları kent genelinde devam edecek. 

KÖYLERDE BAHÇEYE ŞEHİRDE BALKONLARA EKİLİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesinde ilaçlama şefi olarak görev yapan ziraat mühendisi Bülent Gül, kent genelinde sivrisinek ve haşerelerle mücadele görevi üstlendiklerini belirterek, “Köylerimizde haşere ve sivrisinekleri uzaklaştıran tıbbi ve aromatik bitkilerin dağıtımını yapıyor ve bilgi veriyoruz. Bahçelerine, saksılarına ekmelerini sağlıyoruz. Şehirdeki vatandaşlarımıza, balkonlarındaki saksılarda bu bitkileri yetiştirmelerini tavsiye ediyoruz. Bu sayede hem sivrisinek ve haşereler uzaklaşmış olacak hem de görsel bir güzellik sağlanacak. Ayrıca bu bitkilerimizden tohum elde edip, kültürel mirasımız olan bu bitkilerin uzun süre yaşamasını, nesilden nesile devam etmesini de amaçlıyoruz. Mor fesleğen, Küba kekiği, diş ipi, ada çayı, kadife çiçeği gibi bitkileri vatandaşlarımızla buluşturuyoruz” dedi. 

Mersin Tarsus'ta görülmemiş hizmet! Belediye 7 köy ve binlerce nüfus için harekete geçti Mersin Tarsus'ta görülmemiş hizmet! Belediye 7 köy ve binlerce nüfus için harekete geçti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Doruklu Mahalle Muhtarı Ahmet Altın, sinekle mücadele için aromatik bitkileri kullanacaklarını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi ekibi geldi ve bu bitkilerin dağıtımını yaptı. Bu tıbbi ve aromatik bitkiler, sinekle mücadelede bize yardımcı olacak. Büyükşehir Belediyesi ekipleri ilaçlama ile ilgili üzerine düşeni zaten yapıyor. Kendilerine de bu bitkileri ektikleri ve dağıttıkları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

VATANDAŞ SİNEK MÜCADELESİNDEN MEMNUN

Doruklu Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlardan Hatice Can, “Sinekle mücadelede bize yardımcı olabilmesi için gönderilen bitkilerden dolayı başkanımıza çok teşekkür ederiz. Bitkilerin dikimini yaptık, saksılarımıza yerleştirdik ve suladık. Aromatik bitkilerimiz sinekle mücadelede bize çok yardımcı olacak” şeklinde konuştu. 

Kaynak: İHA