Mersin'in merkez ilçesi Yenişehir Belediyesi, çiftçilere destek olmak ve kimyasal gübre kullanımını azaltmak amacıyla geçen yıl başlattığı organik solucan gübresi üretimini sürdürüyor. Üretilen gübreler ücretsiz olarak kırsal mahallelerdeki çiftçilere dağıtılıyor. Ayrıca çiftçilere tarımsal danışmanlık destekleri de veriliyor.

ÇİFTÇİLERE SOLUCAN GÜBRESİ DESTEĞİ

Yenişehir Belediyesi, tarımsal danışmanlık destekleri çerçevesinde çiftçilere budama, ilaçlama ve gübreleme gibi eğitimler veriyor. Ayrıca, ürettiği organik solucan gübrelerini çiftçilere ulaştırarak tarımda verimi artırmayı hedefliyor. Son olarak Değirmençay Mahallesi'nde 6 bin litre solucan gübresini çiftçilere dağıtan belediye, sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik ederek toprağın uzun vadeli sağlığını korumayı amaçlıyor.

Bu domatesler jeotermal serada üretildi! İlk hasat törenle yapıldı Bu domatesler jeotermal serada üretildi! İlk hasat törenle yapıldı

SOLUCAN GÜBRESİ DESTEKLERİ ÇİFTÇİLERİ MEMNUN ETTİ 

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, organik solucan gübresinin çiftçilere maliyet tasarrufu sağladığını ve sürdürülebilir tarımı desteklediğini belirtti. Değirmençay Mahallesi'nde çiftçilik yapan Ahmet Ata, solucan gübresinin etkili olduğunu ve belediyenin desteklerinden dolayı teşekkür etti. Organik solucan gübresi kullanan Mehmet Dokan ise gelişim gördüklerini ve kullanmaya devam edeceklerini belirtti, Yenişehir Belediyesine teşekkür etti.

Kaynak: İHA