Mersin, Türkiye’de yabancıların en çok konut aldığı iller sıralamasında ilk sıralarda bulunuyor. Kentteki konut alımlarında, yabancılar ile yerli vatandaşlar arasındaki makasın son dönemlerde daralmaya başladığı gözlendi. 

YABANCILARIN KONUT ALIMI DÜŞÜYOR, YERLİLERİN ARTIYOR  

Yabancıların konut alımının düştüğü şehirlerden Mersin, Antalya ve Muğla gibi illerde bir haftalık tatil fiyatının ortalama 80 ile 200 bin TL arasında olması vatandaşları hem tatil hem de yatırım amaçlı yazlık daireler almaya yönlendirdi. Yabancıların en çok konut aldığı illerden ilk 3'te yer alan Mersin'de de müteahhitler, ülkeye döviz girmesi için oturum izni karşılığında belirlenen rakamın aşağıya çekilmesini önerdi. Öte yandan, otellerde tatil fiyatlarının yükselmesiyle vatandaşlar, hem tatil hem de yatırım amaçlı yazlık daireler almaya yöneldi. 

MERSİN YABANCIYA KONUT SATIŞINDA 3’ÜNCÜ SIRADA 

Geçtiğimiz yıl gibi bu sene de talebin gerilemesine rağmen yabancılara konut satışları devam ediyor. Bu sene içerisinde satışların düşük olmasına rağmen İstanbul birinci, Antalya ikinci, Mersin üçüncü, Bursa dördüncü, Ankara ise beşinci sırada yer aldı. Özellikle Rusya'dan talebin yoğun olduğu ancak oturum izni için belirlenen ücretin yüksekliği nedeniyle alımların düşmeye devam etmesinin beklendiği kaydedildi. Yoğun olarak Rusların tercih ettiği Mersin Erdemli'de de inşaat firmaları ve gayrimenkul danışmanları Akdeniz'in 321 kilometrelik sahil şeridine sahip kentin her ülke vatandaşı için cazip olduğuna dikkat çekti. 

Kepez Belediyesi’nin YKS kursu kayıtları başladı Kepez Belediyesi’nin YKS kursu kayıtları başladı

MÜTEAHHİTLERDEN ‘YABANCILAR İÇİN SINIR DÜŞÜRÜLSÜN’ TALEBİ

20 yıldır Mersin’de konut inşaat eden Sefer Alim, "Özellikle geçtiğimiz yıl sonundan itibaren yabancılarda talep azaldı. Bunun nedeni ise oturum izni için gerekli olan taşınmazların 200 bin dolara çıkması oldu. Bizler de ülkemizin kazanmasını istiyoruz. Dışarıdan ülkemize girecek olan döviz çok önemli. O yüzden yatırımların dövize dönüşmesi için bu rakamın 200 bin dolardan 100 bin dolar seviyelerine çekilmesi daha çok turistin ülkemize gelmesi demek. Bu sayede de ülkemize döviz girişi daha fazla artacaktır" dedi. 

YERLİ VATANDAŞLAR KONUT ALIMINA YÖNELDİ

Gayrimenkul danışmanı Müjde Harun ise, "Geçtiğimiz yıllardan itibaren Ruslar bölgemize yoğun talep gösterdi. Halen talepler devam ediyor ama oturum iznine bağlı rakamın yükselmesi bu talebi biraz geri çekti. Tatil merkezlerinde en düşük konaklama fiyatlarının 80 ile 200 bin TL arasında değişmesi nedeniyle bölgemize yurt içinden yazlık satılık dairelere talebi arttırdı. Burada talepler 1+1 ve 2+1 daireler yönünde. Burada insanlar konut alarak hem yatırım yapmış oluyor, hem de kendilerine vakit ayıracak özel yazlıklarına kavuşuyor" diye konuştu. 

Mersin genelinde sahile yakın noktalardaki yazlık dairelerden 1+1'lerin 1 milyon 500 bin ile 2 milyon arasında, 2+1 dairelerin ise 2 ile 3 milyon lira arasında satıldığı belirtildi.  
   

Kaynak: İHA