Bahar mevsiminin yaşandığı bugünlerde hava durumuna yönelik uyarılar art arda geliyor. Meteoroloji bugün için 30 kentte, pazartesi günü içinse 26 şehirde yerel sağanak ve kar yağışı uyarısında bulundu. 

PAZAR GÜNÜ SARI KODLA UYARILAN KENTLER

Meterolojinin bugün için sarı kod ile uyardığı kentlerin listesi şöyle:

Adana, Artvin, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hatay, Malatya, Mardin, Rize, Sivas, tunceli, baburt, Şırnak, Osmaniye, Ağrı, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hakkari, Kars, Kahramanmaraş, Muş, Siirt, Trabzon, Van, Batman ve Ardan. Sarı kodla uyarı yapılan illerde yerel sağanak yağışlar sel riskini beraberinde getirirken, Karadeniz ile Doğu Anadolu ve Akdeniz’in yüksek kesimlerinde yerel kar yağışlarının oluşması öngörülüyor. 

Hatay Amanos Dağı'nda sönmeyen ateş! Hatay Amanos Dağı'nda sönmeyen ateş!

6 MAYIS PAZARTESİ BU İLLERE DİKKAT!

6 Mayıs Pazartesi günü için meteoroloji 26 şehri sarı kodla uyardı. Söz konusu kentlerin bazılarında şiddetli sağanak söz konusu olacak. Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yer alan kentlerin yüksek kesimlerindeyse kar yağışı bekleniyor. Pazartesi günü için uyarılan kentlerse Ağrı, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Rize, Sivas, Tunceli, Bayburt, Şırnak, Ardahan, Batman, Van, Trabzon, Siirt, Muş, Malatya, Artvin, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane ve Hatay şeklinde sıralandı. 

SOĞUK HAVA DALGASI ETKİLİ OLACAK

Ukrayna-Kırım hattı üzerinden ülkemize inecek soğuk hava dalgası nedeniyle hava sıcaklık değerleri yurt genelinde normalden soğuk bir seyir izleyecek. Özellikle İç ve doğu kesimler normalden çok soğuk geçecek. Kuzeydoğu Anadolu’da yüksek dağlarda ve Doğu Karadeniz yaylalarında kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Öte yandan alçak basınç sisteminin etkisiyle İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu ile Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’de yağışlı hava etkili olacak. 
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU