Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin mobil geri kazanım tesisiyle, 2016 yılından buyana, 541 futbol sahasını doldurmaya denk gelecek 11 milyon 400 bin ton atığın bertaraf edildiği bildirildi.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR 13 İLÇEDE TESİS KURDU

Muğla Büyükşehir Belediyesi, il genelinde ortaya çıkan hafriyat toprağı ve inşaat atıklarını bertaraf etmek için kurduğu mobil geri kazanım tesisleri ile çevreye ve belediye ekonomisine katkı sağlıyor. Muğla genelinde devam eden inşaatlarda oluşan hafriyat atıkları Büyükşehir Belediyesi'nin 13 ilçe için belirlediği hafriyat alanlarına getirilerek doğaya bırakılması engelleniyor.

541 FUTBOL SAHASINA DOLDURMAYA DENK GELİYOR 

Getirilen atıklar mobil geri kazanım tesisinde ayrıştırılarak bertaraf ediliyor ve yol, altyapıda kullanılmak üzere malzeme elde ediliyor. Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında Menteşe ve Bodrum ilçelerinde kurduğu iki mobil geri kazanım tesisiyle bugüne kadar 760 bin kamyona denk gelen 11 milyon 400 bin ton atığı bertaraf etti. Bertaraf edilen atık miktarını 541 futbol sahasını doldurmaya denk geldiğine dikkat çekildi.

TAMI TAMINA 68 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANDI 

Bu atıklardan 505 bin 103 ton bahçe toprağı ve agrega malzemesi (yol alt dolgu malzemesi, yastıklama ve gömlekleme malzemesi, alt temel dolgu malzemesi, filler malzeme, drenaj malzeme) elde etti. Elde edilen malzemeler Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinde kullanılarak yaklaşık 68 milyon TL'lik tasarruf sağlandı.

Kaynak: İHA