Hava sıcaklıklarının yükselmesi ve rüzgarın da etkisiyle Muğla'da yangın riski arttı.  Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Muğla'da yaptığı açıklamada, vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. Karacabey, "Özellikle yaz aylarının gelmesi hava sıcaklıklarının artması ve buna bağlı olarak nemin düşmesi ve rüzgar varsa da yangın riski daha da artıyor. Bu durum yangın riskini beraberinde getiriyor" dedi.

VATANDAŞLARA ANIZ YAKMAMASI TAVSİYESİ

Orman yangınlarının yüzde 90'ının insan kaynaklı olduğuna dikkat çeken Karacabey, vatandaşların anız yakmamasını ve izinsiz alanlara girmemesini istedi. Karacabey, "Hasat mevsimindeyiz. Bunun neticesinde çıkan anızları maalesef yakarak yok etmeye çalışıyorlar. Yangın riskinin yüksek olduğu bu dönemde, anızda da olsa ormana uzak bir noktada olsa başlayan her bir yangın anında yerleşim yerlerine veya ormana ulaşıyor. Böyle kritik zamanlarda önüne geçilemeyecek bir felakete dönüşebiliyor. Vatandaşlarımız lütfen anız yakmasınlar" diye konuştu.

BİN 69 NOKTADA 105 HELİKOPTER GÖREVDE

Orman Genel Müdürlüğü'nün 1069 noktada orman ekipleri, 25 bin personel, 105 helikopter, 26 uçak ve 14 İHA ile yangınlara mücadele ettiğini belirten Karacabey, "Yangına hassas bölgeler diye ifade ettiğimiz Çanakkale-Hatay hattında ve İç Ege'de, yangına müdahale süremiz ortalama 11 dakikadır. Hedefimiz, bunu 10 dakikaya ve daha azına düşürmektir" dedi.

YANMIŞ ORMAN ALANLARI ORMANLAŞTIRILACAK

Anayasa'nın 169'uncu maddesinde, 'Yanan orman alanlarının kesinlikle başka bir maksatla kullanılmaz, derhal ormanlaştırılır' hükmü bulunduğunu hatırlatan Karacabey, "Ülkemizde yanan ormanların tamamı tekrar orman haline gelmiştir, başka bir maksatla kullanılmamıştır" dedi.

Orman Yangını Denizli

Kaynak: DHA