Antalya’da, CHP’nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Muhittin Böcek tarihi bir başarıya imza attı. Antalya’daki Büyükşehir seçimlerinde üst üste 2 kez sandıktan başarıyla çıkan ilk aday olan Muhittin Böcek ile ilgili merak edilen tüm başlıklar haberimizde.

MUHİTTİN BÖCEK HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Muhittin Böcek 1962 yılında Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Antalya’da tamamladı. Yükseköğrenimini halkla ilişkiler ve iktisat bölümlerinde tamamladı. 25 yıllık siyasi tecrübesini kamu yönetimi ve siyaset bilimi alanında yüksek lisans mezuniyeti ile taçlandırdı. Vatani görevini Samsun Askeri Hastanesi’nde yapan Muhittin Böcek, yaşamı boyunca zirai üretim, ulaşım ve turizm gibi sektörlerde faaliyet gösterdi. 

Muhittin Bocek Ekmek

SİYASETE ANAVATAN PARTİSİ İLE BAŞLADI

CHP’li Böcek, gençlik yıllarından itibaren aktif siyasetin içinde yer aldı ve 1994-1999 yılları arasında Anavatan Partisi Merkez İlçe Başkanlığı görevini yürüttü. 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde Anavatan Partisi Konyaaltı Belediye Başkan adayı oldu ve yüzde 27 oy alarak seçildi. Kentleşme adımları atan Konyaaltı İlçesi’ne çağdaş ve modern bir vizyon kazandıran 5 yıllık başarılı çalışma döneminin ardından, 28 Mart 2004 Yerel Seçimleri’nde bu kez Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday oldu ve ikinci döneminde yüzde 50’nin üzerinde oy alarak yeniden seçildi. Konyaaltı Belediyesi’ndeki başarılı çalışmaların ardından, 29 Mart 2009’da %60 oy oranıyla bir kez daha halkın seçimi olmayı başardı. 30 Mart 2014 seçiminde bir ilke imza atarak Antalya Merkez’de dört dönem üst üste seçim kazanan ilk belediye başkanı olma başarısını gösterdi. 

Muhittin Böcek Balkon Konuşması

2019’DA ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ

Siyaset hayatı boyunca 4 dönem Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulunan Muhittin Böcek, aynı zamanda Batı Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği (BATAB), Konyaaltı Turizm Eğitim ve Kültür Vakfı (KONTEV) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Konyaaltı Kent Konseyi Başkanlığı görevlerine de devam etmekte. Geçirdiği 20 yıllık başarılı siyaset hayatının ardından en büyük sevdam dediği ve “Ben Bu Şehre Aşığım” isimli kitabını kaleme aldığı Antalya için 2019 Yerel Seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olan Muhittin Böcek, halkın takdiri ile %50,62 oranında oy alarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Yenilikçi yönetim anlayışı, insana ve doğaya olan sevgisi ile tanınan Muhittin Böcek, toplumun her kesimine yönelik hizmet ve projeleri ile halkın takdirini topladı. Böcek, 31 Mart 2024 seçimlerinde sandıktan başarıyla çıktı ve üst üste 2’nci kez Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kazanan aday olarak tarihe geçti. 

Türkiye Kültür Yolu Festivali, yarın Adana'da başlıyor Türkiye Kültür Yolu Festivali, yarın Adana'da başlıyor

Yazdığı Kitaplar: Ben Bu Şehre Aşığım (2019), İkinci Yaşam Siyaset ve İhanet (2022)
 

Muhabir: CAN TAHSİN ÖNALP