Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 60 yıldır sürdürülen Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması (SEGE) Araştırmalarının 2022 yılı sonuçları açıklandı. İlçe SEGE-2022 adı verilen araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin en gelişmiş üç ilçesi sırasıyla Şişli (İstanbul), Çankaya (Ankara), Beşiktaş (İstanbul) olurken; Antalya’nın en gelişmiş ilçesi olan Muratpaşa, Türkiye’nin 973 ilçesi arasında 15’inci sırada yer aldı.

 

VERİ SAĞLAYAN KURUMLAR

Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ilçe düzeyinde en son 2017 yılında yapılan SEGE çalışmasının, Türkiye’nin genişleyen veri altyapısı da dikkate alınarak daha nitelikli ve kapsamlı bir veri seti ile güncellendiği belirtilerek, “Çalışmada kullanılan verilerin bir kısmı Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nden yıllık bazda elde edilebilmektedir. Bununla birlikte bazı değişkenlere ait veriler (nüfus, hane sayısı vb.) için de TÜİK istatistiklerinden faydalanılmıştır. Ayrıca; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (STB), Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Hazine ve Maliye Bakanlığı (HMB), Kültür ve Turizm Bakanlığı (KTB), Sağlık Bakanlığı (SB), Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (ASHB), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM), Harita Genel Müdürlüğü (HGM), Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gibi kamu kurumlarının yanı sıra Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ), Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), Superonline, Vodafone, Türksat, Türknet, Türk Telekom ve Başarsoft Bilgi Teknolojileri gibi özel sektör temsilcileri ve diğer kuruluşlar da çalışma için veri sağlayan kurumlar olmuştur” denildi.

56 DEĞİŞKEN KULLANILDI

Açıklamada, İlçe SEGE-2022 çalışmasının demografi, istihdam ve sosyal güvenlik, eğitim, sağlık, finans, rekabetçilik, yenilikçilik ve yaşam kalitesi boyutlarında toplam 56 değişken kullanılarak gerçekleştirildiği ve ilçelerin gelişmişlik skorları, sıraları ve kademelerinin belirlendiği vurgulandı.

MURATPAŞA EN GELİŞMİŞ 15'İNCİ İLÇE

SEGE Araştırma sonuçlarına göre 2022 yılı İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması , gelişmişlik düzeyine göre  6 kademe içinde değerlendirildi. Antalya’nın 3 ilçesi 1’inci, 7 ilçesi 2’nci kademe içinde değer bulurken; 6 ilçesi 3’üncü, 2 ilçesi 4’üncü, 1 ilçesi 5’inci kademe içinde yer aldı. 1’nci kademe içinde bulunun Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri arasında Muratpaşa 15’inci, Konyaaltı 27’nci, Alanya 64’üncü sırada yer aldı.

DİĞER GELİŞMİŞ İLÇELER

Antalya’nın 7 ilçesi Türkiye’nin gelişmiş ilçelerinin 2’inci kademesinde yer aldı. İlçe SEGE 2022’nin ikinci kademesinde bulunan Manavgat Türkiye sıralamasının 74’ncü, Kemer 80’inci, Kepez 88’inci,  Döşemealtı 100’ncü, Serik 152’nci, Kumluca 219’uncu, Aksu 225’inci sırada yer aldı.

ORTA SIRADAKİLER

Milli Görüş’ün efsane ismi Necmettin Erbakan kabri başında anıldı Milli Görüş’ün efsane ismi Necmettin Erbakan kabri başında anıldı

Gelişmişlik düzeyinin orta sıraları demek olan İlçe SEGE 2022’nin 3’üncü kademesi içinde yer alan Finike Türkiye’nin 973 ilçesi arasında 258’nci, Kaş 276’ncı, Demre 280’inci, Gazipaşa 289’uncu, Korkuteli 307’nci, Elmalı 401’inci sırasında; 4’üncükademe içinde yer alan Akseki 419’uncu, İbradı 471’ci sırada yer aldı.

GÜNDOĞMUŞ SON SIRALARDA

Antalya’nın gelişmişlik düzeyi açısından son sırasında bulunan Gündoğmuş, İlçe SEGE 2022 Araştırması’nın 5’inci kademesi içinde ve Türkiye’nin 973 ilçesi arasında 848’inci sırada kendine yer bulabildi.

 

ANTALYA’NIN EN GELİŞMİŞ İLÇESİ MURATPAŞA

İlçe SEGE 2022 Araştırma sonuçlarına göre Antalya ilçelerinin kendi içindeki gelişmişlik sıralamasında Muratpaşa ilk sırada yer alırken, Muratpaşa’yı Konyaaltı, Alanya, Manavgat, Kemer, Kepez, Döşemealtı, Serik, Kumluca, Aksu, Finike, Kaş, Demre, Gazipaşa, Korkuteli, Elmalı, Akseki, İbradı, Gündoğmuş izliyor.    

Muhabir: MUSTAFA KOÇ