ATSO, Antalya’nın en büyük etkinliğine hazırlanıyor ATSO, Antalya’nın en büyük etkinliğine hazırlanıyor

Artan enflasyon nedeniyle değer kaybeden Türk Lirası için yeni banknotlar basılması gündemdeki yerini koruyor. Bazı ekonomistler tarafından ortaya atılan iddialara göre, genel seçimler nedeniyle basılamayan yeni banknotlar 31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından basılarak piyasaya sürülecek. 

500 VE 1000 TL’LİK BANKNOTLARI ÜNLÜ EKONOMİST DUYURMUŞTU

Ekonomist Prof. Dr. Şenol Babuşçu, geçtiğimiz yıl yeni 500 ve1000 TL’lik banknotlar için hazırlıkların tamamlandığını, genel seçim nedeniyle basımın sonraya ertelendiğini ancak alınan son karar gereği 31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından yeni banknotların piyasaya sürüleceğini açıklamıştı. 500 ve 1000 TL’lik yeni banknotların basılacağı konusundaki iddiasını sürdüren Prof. Dr. Babuşçu, Nisan-Haziran ayları arasında 500 ve 1000 TL’lik banktonların piyasaya çıkacağını savunmuştu. 

500 ve 1000 TL’LİK BANKNOTLAR VATANDAŞI İKİYE BÖLDÜ

31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından 500 ve 1000 TL’lik banknotlar basılacağı iddiasına yönelik tartışmalar gündemi meşgul etmeyi sürdürüyor. Türkiye’nin önde gelen ekonomistlerinin konuyla ilgili sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlara bazı vatandaşlar ‘ihtiyaç’ bazı vatandaşlarsa ‘gereksiz’ şeklinde yorumlarda bulundu. 

500 ve 1000 TL’lik yeni banknotların basılmasına ‘ihtiyaç’ cevabını veren vatandaşların öne sürdükleri düşünceyse para sayma, taşıma ve ödeme işlemlerinde artan külfet oldu. ‘Gereksiz’ diyenlerin gerekçesi ise piyasaların kayıt altında tutulması ve vergi kaçağının önlenmesi oldu.
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU