Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası Antalya, Adana, Mersin, Hatay başta olmak üzere yurt genelinde bahar havası estiriyor. Ancak uzmanlar Mart ayıyla ilgili uyarılarda bulundu. Mart’ın 15’inden sonra Türkiye buz kesebilir. Detaylara birlikte göz atalım…

MART AYINA DİKKAT!

Perşembe gecesi yurda giriş yapan sıcak hava dalgası başta Antalya, Adana, Mersin, Hatay şehirleri olmak üzere yurt genelinde bahar havası yaşattı. Ancak sıcak hava gidiyor, dondurucu soğuk geliyor. Meteoroloji uzmanları, ‘Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır’ sözünü bir kez daha hatırlattı.

Antalya'da 'Türk Yıldızları'nın provası nefes kesti Antalya'da 'Türk Yıldızları'nın provası nefes kesti

15 MART’TA BAŞLAYACAK

Vatandaşların kış ortasındaki bahar keyfi kısa sürecek. Oluşan yeni hava kütlesi Mart 15’den itibaren soğuk ve yoğun yağış şeklinde etkili olacak.  Soğuk hava dalgası nedeniyle sahil kesimlerinde soğuk ve yağmurlu hava etkili olacak. İç ve yüksek kesimlerde ise soğuk havanın yanına yoğun kar yağışı eklenecek.

TÜRKİYE’Yİ ES GEÇEBİLİR

Uzmanların Mart’ın 15’inden sonra etkili olacak soğuk hava kütlesiyle ilgili bir de hayal kırıklığı yaratan bir açıklaması var. O açıklamaya göre, oluşması beklenen soğuk hava sisteminin Türkiye’yi es geçerek Avrupa’ya oradan da Amerika’ya yönelme durumu söz konusu. Eğer bu tahmin gerçekleşirse Türkiye’de Mart ayında da bahar havası etkili olacak.

Muhabir: VELİ AKOĞLU