Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki tarihi Kaleiçi surlarında, sağanak yağışın ardından yıkıntılar oluştu. Bölgede yapılan incelemelerde yıkılan yapıların sur olmadığı ortaya çıktı. Peki, sur sandığımız neydi? İşte, merak edilen bu sorunun yanıtı...

UZMANLAR TARİHİ SURDA İNCELEME YAPTI 

Antalyakorfez.com internet haber sitemizin ilk kez kamuoyuna duyurduğu tarihi surlardaki yıkım 13 Şubat Salı günü gerçekleşti. Şehirde iki gün etkili olan sağanak yağış ve fırtınanın ardından tarihi surların alt kısımlarında kaymalar yaşandı. Kent genelinde hayatın normale dönmesiyle birlikte harekete geçen Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün görevlendirdiği uzman ekip yıkıntının oluştuğu bölgede incelemelerde bulundu. O incelemelerdeyse  herkesi şaşırdan bir detay ortaya çıktı. 

YIKILAN TARİHİ SUR DEĞİL KAÇAK YAPIYMIŞ 

Kaleçi Surlarındaki Kaçak Yapı Göçtü

Uzman heyetin yaptığı incelemede, surlardan aşağı doğru yuvarlanan kayaların aslında tarihi sura yapılan kaçak eklemeler olduğu görüldü. Sur yüzeyinden koparak aşağı yuvarlanan kayaların koptuğu alanın üzerinde yıllardır Kaleiçi Yat Limanı manzaralı kafe restoran bulunduğu görüldü. Restoranın altının boşalması ile havada asılı kalan restoran kafenin bir çivi çakılmasının bile yasak olan tarihi surlara bitişik nizam eklenen kaçak yapıya üzerinde yükselmesine nasıl izin verildiği ise merak konusu oldu.

OLAY ANINA BÖLGE ESNAFI ŞAHİT OLDU 

Bölgedeki esnaflardan Kadir Akgöz, “Sel suları yukarıdan hızla geliyordu ve çöktü. Üstünde restoran ya da kafe var. 3 yıldır burada yaşıyorum, ilk defa böyle bir şeye rastladık” dedi. Can kaybı ya da yaralanın olmadığı olayda, Muratpaşa Belediyesi bölgeyi güvenlik şeridiyle kapattı.

Kaleiçi Surlarındaki Göçme Esnaf

KALE SURLARI İÇİNDE BULUNAN SU KAÇAK YAPIYA BASKI YAPTI

Meydana gelen göçükle ilgili hazırlanan raporda, kale surları içinde biriken suyun dışarı doğru baskı yapması sonucu, tarihi surlara bitişik şekilde inşa edilen kaçak yapının yıkıldığı, can ve mal güvenliği açısınıdan ortada ciddi bir tehlike bulunmadığı belirtildi. Söz konusu raporda, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından alanla ilgili her türlü tedbirin alındığı ve gerekli çalışmaların ivedilikle yerine getiriceleği de aktarıldı.

Sur Foto

YIKIM KARARI ALINMIŞ AMA YIKILMAMIŞ 

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Sorumlusu, Koruma ve Restorasyon Uzmanı Cemil Karabayram, alanda incelemede bulundu. Kale surları içinde suyun birikmesi ve dışarı doğru baskı yapması sonucu sura bitişik alanda inşa edilen kaçak yapının yıkıldığını anlatan Karabayram, "Su kütleye çarpınca geçmiş zamanlarda yapılan bu bölüm aşağı doğru akmış. Can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak bir durum yok" dedi. Koruma Bölge Kurulu tarafından verilen kararı da hatırlatan Karabayram, "Geçmiş yıllarda belgelenmiş ve yıkım kararları alınmış, uzun süredir de kullanılmayan bir yapı. Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü alanla ilgili her türlü tedbiri aldı ve gerekli çalışma yapılacak." diye konuştu.

Kaleiçi Surlarındaki Kaçak Dikey Çekim

Antalya Muratpaşa Salı Pazarı'nda sebze meyve fiyatları! 23 Nisan hareketliliği yaşanıyor Antalya Muratpaşa Salı Pazarı'nda sebze meyve fiyatları! 23 Nisan hareketliliği yaşanıyor

Muhabir: BÜLENT ÖNER