Anayasa Mahkemesi iki kez ihlal kararı vermesine rağmen Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliği TBMM’de hakkında verilen Yargıtay kararının okunmasıyla düşürüldü. Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi ülke genelinde olduğu gibi Antalya’da da tepkiler yağdı. Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Attalos Meydanı’nda toplanan TİP’liler, “Saray yargısı değil halk iradesi” pankartı açarak olayı protesto ettiler. TİP Antalya İl Başkanı Enes Keskin, “Hatay halkının iradesini hiçe saymanın hesabın mutlaka vereceksiniz" dedi. Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesinin ardından Antalyalı siyasetçilerden de ardı ardına protesto mesajları yağdı. 

YARGITAY DARBESİYLE DÜŞÜRÜLDÜ

Hakkında verilen Yargıtay kararının TBMM’de okunmasıyla TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine Antalya’da en etkili tepki partililerinden geldi. Attalos Meydanı’nda buluşan partilileri adına konuşan TİP Antalya İl Başkanı Enes Keskin, “Anayasa Mahkemesi’nin iki kez hak ihlali kararı vermesine rağmen Hatay Milletvekilimiz Can Atalay’ın milletvekilliği, Yargıtay darbesine ilişkin kararın TBMM’de hukuksuzca okutulmasıyla düşürüldü. Hatay Milletvekilimizin vekilliğinin hukuksuzca düşürülmesine karşı ‘Saray yargısı değil, halkın iradesi’ demek için buluştuk.  Biz Saray'dan da, iktidardan da, patronlardan da büyüğüz. Bu yüzden şimdi tekrar yan yana gelmek , yeniden mücadele etmek zorundayız.  Can Atalay er ya da geç esir tutulduğu o dört duvar arasından çıkacak. Hatay halkı vekiline kavuşacak” ifadelerini kullandı.

HESABINI VERECEKSİNİZ

“Türkiye'de artık bir anayasanın bulunmadığı, anayasal güvencelerin ortadan kaldırıldığı, TBMM tarafından tescillenmiştir” diyen Enes Keskin, “Sanılmasın ki yılacağız, sanılmasın ki pes edecek ‘öyle olsun' diyeceğiz. Biz bugün, bir kez daha yeniden başlıyoruz. Buradan bu hukuksuz kararın alınmasında en ufak bir payı olanlara, kararın altına imza atanlara sesleniyoruz. Bu ülkenin tarihinin en aydınlık sayfalarından biri olan Gezi direnişinin kirletebileceğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Ölümü reva gördüğünüz, ölüme mahkum ettiğiniz Hatay halkının iradesini hiçe saymanın hesabın mutlaka vereceksiniz" dedi.

SİYASETÇİLERDEN TEPKİ YAĞDI

Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine Antalyalı siyasetçi ve yerel yöneticilerden de tepki yağdı. Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren Antalyalı siyasetçilerin yayınladıkları mesajlardan öne çıkanlar şu şekilde:

CHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ CAVİT ARI:

Hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi’ne rağmen Can Atalay’ın Milletvekilliği düşürüldü. Egemenlik bir gün yeniden kayıtsız şartsız halkın olacak ve o güne kadar da halk için mücadelemiz sürecektir. Anayasa’yı ve milletin iradesini yok sayan bu kararı kabul etmiyoruz.

CHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ ALİYE COŞAR:

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlaline karşı Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü.  Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayanları bir gün halk da tanımayacak. Halkın iradesinin üstünde hiç bir güç yoktur.

CHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ MUSTAFA ERDEM:

Anayasa Mahkemesi tarafından “hak ihlali” kararı alınmasına rağmen serbest bırakılmayan Hatay Milletvekili CanAtalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi siyasi bir darbedir. Bu karar Anayasamızın ayaklar altında çiğnenmesi demektir.

CHP ANTALYA İL BAŞKANI NAİL KAMACI:

Can Atalay'ın milletvekilliği, Hatay halkının sandıktan çıkan iradesi, demokrasinin en temel prensibi ve anayasal düzen, bugün tek adam rejimi eliyle Meclis'te gasp edildi.  Bu darbe girişimine karşı direnmek, mücadele etmek hepimizin vatandaşlık görevidir. Türkiye 1'den büyüktür.

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MUHİTTİN BÖCEK:

Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararına rağmen Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi hukuka ve milletin iradesine aykırıdır. Halk bunu unutmaz, hesabını sorar.

MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ÜMİT UYSAL:

Seçilmiş bir milletvekilinin, Türkiye İşçi Partisinden Av. Can Atalay’ın Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen mecliste görev yapamaması, milletvekilliğinin düşürülmesi, demokrasimiz ve hukuk sistemimiz adına üzücüdür. Demokrasimize geçmiş olsun.

KONYAALTI BELEDİYE BAŞKANI SEMİH ESEN:

Halkın iradesi yok sayılamaz. Anayasa Mahkemesi kararı yok sayılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi hukuksuzluktur. Halkın iradesini tanımayan bu karar kabul edilemez.

DÖŞEMEALTI BELEDİYE BAŞKANI TURGAY GENÇ:

Halkın iradesi ile Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekili seçilmiş olan Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi demokrasimize çok ciddi zarar vermiştir.  Elbet bir gün  hukuk ve demokrasi kazanacak.

CHP KONYAALTI İLÇE BAŞKANI DEMET GÜNDÜZ:

Anayasal düzene karşı kalkışma, halkın egemenliğine darbedir. Anayasayı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Can Atalay, halkın vekilidir.  

EĞİTİM İŞ ANTALYA ŞUBE BAŞKANI SADIK ACAR:

O da modaya uydu! AK Parti'den seçildi, BBP'den aday oldu! O da modaya uydu! AK Parti'den seçildi, BBP'den aday oldu!

Yaşanan garabet açık açık sivil darbedir ve ülkemizde demokrasi mücadelesi her zamankinden daha hayatidir. Eğitim-İş olarak Anayasa’yı, kişi hak ve özgürlüklerini, seçme ve seçilme hakkını hedef alan Can Atalay kararını şiddetle kınıyor, çok geç olmadan hukuk düzlemine dönülmesi çağrısında bulunuyoruz. 

Muhabir: MUSTAFA KOÇ