TBMM 20 Mart 2024 tarihinde sürekli işçi alımı yapacağını duyurdu. 28 Mart 2024 tarihinde son bulacak olan başvurular için şartlar ve diğer detaylar ise vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı.

TBMM iş fırsatı sayesinde kamuda sürekli işçi olmanın önü açıldı. TBMM personel alımıyla alakalı tüm bilgileri derledik…

Tbmm Isci Alimi 4

TBMM İşçi Alımı 2024

TBMM tarafından açılan personel ilanı sayesinde kamuda sürekli işçi olma fırsatı 2024 yılında da devam ediyor. 28 Mart’ta bitecek başvuruların ardından noter huzurunda TBMM’de kura çekilerek sürekli işçi olmaya hak kazanan adaylar açıklanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı kadroları için ‘’Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’’ hükümlerine uygun olarak sürekli personel alımının dijital kura ile belirleneceği bildirildi.

TBMM 157 işçi alımının başvuru süreci ile şartları ile birlikte hangi unvanda işçiler alınacağı da merak ediliyor. Detayları açıkladık…

Tbmm Isci Alimi 2

TBMM İşçi Alımı Unvanları

TBMM 157 kamu işçi alımı başvurusu için unvanlar belirlendi. Kontenjanı dolduracak olan adayların hangi alanda çalışacağı TBMM tarafından detaylı bir şekilde yayınlandı. Bu açık kontenjanların arasında dönerciden el dekor süslemecisine kadar çeşitli meslek dalları yer alıyor.

TBMM işçi alımı aday kontenjanları ve unvanları aşağıdaki gibidir:

UNVAN

KONTENJAN

CİNSİYET

ÇALIŞMA YERİ

Aşçı

2

Kadın/Erkek

Ankara

Bahçıvan

12

Erkek

Ankara

Bahçıvan

1

Erkek

İstanbul

Bahçıvan

1

Erkek

Yalova

Bulaşıkçı

25

Kadın/Erkek

Ankara

Bulaşıkçı

2

Kadın/Erkek

İstanbul

Bulaşıkçı

2

Kadın/Erkek

Yalova

Dönerci

1

Kadın/Erkek

Ankara

El Dekor Süslemecisi

3

Kadın/Erkek

İstanbul

Antrenör

1

Kadın

Ankara

Garson

67

Kadın/Erkek

Ankara

Garson

4

Kadın/Erkek

İstanbul

Kebapçı

1

Kadın/Erkek

Ankara

Kuaför

2

Kadın

Ankara

Pideci

2

Kadın/Erkek

Ankara

Pizzacı

1

Kadın/Erkek

Ankara

Resepsiyon Görevlisi

3

Kadın/Erkek

İstanbul

Taşıma İşçisi

5

Erkek

Ankara

Temizlik İşçisi

18

Kadın/Erkek

Ankara

Temizlik İşçisi

3

Kadın/Erkek

İstanbul

Temizlik İşçisi

1

Kadın/Erkek

Yalova

TBMM İşçi Alımı Başvuru Şartları

TBMM işçi alımı başvuru şartlarını karşılayan her vatandaş sürekli personel ilanına başvurabilmektedir.

TBMM 157 işçi alımı başvuruları için genel şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
  • Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa dahi belirli suçlardan hüküm giymemiş olmak
  • Erkek adayların askerlikle ilişiği bulunmamak
  • Görevini yapmaya engel olabilecek devamlı vücut ve akıl hastalığı engeli bulunmamak
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak
  • Daha önce herhangi bir kamu görevinden ya da meslekten ihraç edilmemiş olmak
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında olumlu sonuç almak

Tüm bu şartlar TBMM işçi alımı için aranan genel niteliklerdendir. Bu şartları karşılayan adaylar, başvuracakları pozisyonlar için de özel şartlara tabi tutulabilirler.

Örneğin; garson unvanı için başvuran bir adayın mesleki eğitim veren liselerin yiyecek-içecek hizmetleri alanı servis dalından mezun olması beklenmektedir. El dekor süslemecisi kontenjanı için cam, seramik ve cam tasarımı, geleneksel el sanatları gibi ön lisans programlarının en az birinden mezun olmak gereklidir.

Genel ve özel TBBM İşçi alımı başvuru şartlarının yanı sıra; çalışma yeri de başvururken gözetilmelidir. Ankara, Yalova ve İstanbul’da açılan sürekli işçi kadrosu için başvurulacak ilde ikamet edilmelidir.

Karayollarında 20 Nisan hangi yollar kapalı? Ankara-Kırıkkale istikametine dikkat! Karayollarında 20 Nisan hangi yollar kapalı? Ankara-Kırıkkale istikametine dikkat!

TBMM Personel Alımı Nereden Başvurulur?

Açıklanan TBMM işçi alımı başvuru şartlarıyla birlikte tarihlerin ilan edilmesinin ardından birçok kişi başvuruyu nereden ve nasıl yapacağını da merak etmektedir.

TBMM 157 işçi ilanı için başvurular e-Devlet kapısı üzerinden TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı Kariyer Kapısı – Kamu İşe Alım veya Kariyer Kapısı internet adresinden elektronik ortamda yapılmaktadır.

NOT: Başvurularını belirtilen adresler üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirmeyen adayların talepleri dikkate alınmayacaktır.

Tbmm Isci Alimi 3

TBMM İşçi Alımı Başvuru Tarihleri

20 Mart 2024 tarihinde başlayan sürekli işçi ilanı başvuruları için son tarih 28 Mart 2024 tarihi saat 23:59’da son bulmaktadır.

TBMM İşçi Alımı Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Kurayla belirlenecek olan sürekli işçi kadrosu noter huzurunda gerçekleştirilecektir. Kura tarihi ise 24 Nisan 2024 tarihinde saat 10:00 olarak belirlenmiştir.

Kura çekimi canlı olarak internet sitesi üzerinden izlenebilecektir. İzlenilecek sayfanın linki ise TBMM’nin resmi sitesindeki ‘’Duyurular’’ bölümünde yayınlanacaktır.

Muhabir: Duygu Tekin