Türkiye ve Japonya, ikili diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla kültürel faaliyetlerine hız kazandırdı. Büyükelçilik, başkentin Ginza bölgesindeki ünlü Toei Sinemalarında "Türk Film Haftası" etkinliği düzenledi.

Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, ilk film gösterimi öncesinde sinema salonunda yaptığı konuşmada, ocak ayı başında Japonya'nın Noto Yarımadasında yaşanan depremlerde hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi. Güngen, depremzedelerin yaralarının en kısa sürede sarılmasını arzu ettiklerini ve Türkiye’nin, ihtiyaç duyulan her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bildirdi. "Türk Film Haftası" etkinliğinin önemine değinen Güngen, 1924’te kurulan Türkiye-Japonya diplomatik ilişkilerin 100. yıl dönümü vesilesiyle programı düzenlediklerini ifade etti.

Nişanlısıyla Türkiye'ye tatile gitti, dönüşte Almanya'ya girişine izin verilmedi Nişanlısıyla Türkiye'ye tatile gitti, dönüşte Almanya'ya girişine izin verilmedi

"BAZEN GÜLDÜRECEĞİZ BAZEN DÜŞÜNMEYE SEVK EDECEĞİZ"

Güngen, "Japonya ile mevcut dostluk ilişkilerimizi ekonomi, bilim ve teknoloji, turizm, kültür ve eğitim sahaları dahil artan işbirliğiyle desteklemek istiyoruz. Diplomatik ilişkilerimizin 100. yılı önemli bir fırsat." diye konuştu. Bu kapsamda, Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko’nun bu ayki Türkiye ziyaretinin öneminin altını çizen Güngen, "Doğu ile Batı’nın buluştuğu topraklarımız medeniyetlerin beşiklerinden biri. Zengin ve derin tarihi ve kültürüyle dünyada bir cazibe odağı." dedi. Seyircilere, Türkiye’de sinemanın geçmişini anlatan Güngen, film haftası boyunca Türkiye'nin farklı yönlerini tanıtacaklarını belirterek, "Sizleri bazen duygulandıracağız, bazen güldüreceğiz, bazen düşünmeye sevk edeceğiz. Amacımız hoş bir seda bırakmak." ifadesini kullandı.

Başkentin Ginza bölgesindeki Toei Sinemalarında düzenlenen etkinlik 2019 yapımı "Yuvaya Dönüş" filminin gösterimiyle başladı. 28 Ocak'a kadar sırayla 2011 yapımı "Çınar Ağacı", 2013 yapımı "Kelebeğin Rüyası", 2014 yapımı "Unutursam Fısılda" ve 2015 yapımı "Nadide Hayat" filmleri izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Kaynak: AA