Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde Dünya Çevre Günü Kapsamında dalış gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğrencileri torba torba çöp topladı. Toplananlar arasında erkek iç çamaşırı, telefon ekran koruyucu, file, pet ve plastik şişe çıkması tepki çekti. 

DENİZİN ALTINDAN ÇIKANLAR ŞOK ETTİ

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ve öğrencilerden oluşan su altı topluluğu denizlerdeki kirliliğe dikkati çekmek için dalış yaptı. Öğrenciler Dünya Çevre Günü Kapsamında Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde ‘deniz ve kıyı kirliliği farkındalığı’ adını verdikleri dalışta deniz dibinde çok sayıda çöp ve atıkla karşılaşıldı. Yanlarında getirdikleri çöp torbalarıyla dalış yapan öğrenciler, su altında içerisine taş ve plastik atık sıkıştırılmış plastik şişeler, içerisi taş dolu kırık boya kovası, erkek iç çamaşırı, telefon ekran koruyucu, file ve içerisine yine taş doldurulan plastik poşetler çıkması tepki çekti.

“DALIŞ YAPTIĞIMIZ ANLAR DEĞİŞSE DE MANZARA DEĞİŞMİYOR”

Öğrenciler atıkları toplayarak poşetlere doldurup karaya çıkardı. Denizi kirletenlerin ne amaçla plastik poşet ve şişelere taş doldurup denize attıklarını anlamadıklarını belirten Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Denizler sadece bize ait değil, orada binlerce tür yaşıyor. Buna benzer dalışlarımızı her yıl yapıyoruz. Dalış yaptığımız anlar değişişe de manzara değişmiyor. Çevreye karşı hepimizin sorumluluğu var. Lütfen biraz daha duyarlı olalım, sahilimizi denizimizi koruyalım” diye konuştu.

Muhabir: ERTUĞRUL GÜN