Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin ortaya atılan 'TÜİK'in yayımladığı vefat sayısı ile İçişleri Bakanlığı verileri uyuşmuyor' iddiasının doğru olmadığını bildirdi.

"HERHANGİ BİR UYUŞMAZLIK YOK"

DMM açıklamasında, depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 53 bin 537 olduğu ve İçişleri Bakanlığı verileri ile TÜİK'in istatistikleri arasında herhangi bir uyuşmazlık olmadığı belirtildi. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin ortaya atılan, "TÜİK'in yayımladığı vefat sayısı ile İçişleri Bakanlığı verileri uyuşmuyor" iddiasının doğru olmadığını bildirdi.

"VERİLERE YABANCI UYRUKLULAR DAHİL EDİLMEDİ"

DMM'den yapılan açıklamada, 14 Haziran'da TÜİK tarafından yayımlanan bültende, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 45 bin 784 olarak açıklandığı, Türk vatandaşı olmayanların istatistiğe dahil edilmediği belirtildi.

"İSTATİSTİKLERDE UYUŞMAZLIK SÖZ KONUSU DEĞİL"

Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 53 bin 537 olduğu kaydedilen açıklamada, "Açıklanan bu sayı içerisinde deprem anında ülkemizde çeşitli sebeplerle bulunan (geçici koruma, misafir, turist vs.) ve ikametgahı Türkiye olmayan kişiler de bulunmaktadır. Dolayısıyla depremde hayatını kaybedenlerin sayısı konusunda, İçişleri Bakanlığının verileri ve TÜİK'in açıkladığı istatistikler arasında herhangi bir uyuşmazlık söz konusu değildir." ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: AA