Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, turizm ve sporun başkenti olarak Antalya’nın ülkemizin 2024 turizm gelir hedefi olan 60 milyar doların elde edilmesinde, en büyük katkıyı sağlayacağına inandığını söyledi.

"ANTALYA LOKOMOTİFTİR"

MHP’li Abdurrahman Başkan, TBMM Genel Kurulunda gündem dışı yaptığı konuşmada, "Güneşin ev sahibi olan kadim şehrimiz Antalya, ülkemizde onlarca iş koluyla doğrudan ve bir o kadarıyla da dolaylı ilişkisi bulunan turizm sektörünün ve ülkemiz ekonomisinin lokomotifi konumundadır" dedi.

"ANTALYA İLK 3'E GİRECEK"

Eşsiz havası, masmavi denizi, kumsalları, kaliteli tesisleri, yemyeşil doğası ve tarihi ile dört mevsim turizm imkânı sunan, Dünyanın ve Akdeniz’in en önemli turizm merkezlerinin başında olan Antalya'nın 2023 yılında turizmde tüm zamanların rekorunu kırarak 16 milyon 84 bin 737 turiste ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan, turizmde dünya 5'incisi olan Türkiye’nin önümüzdeki birkaç yılda ilk 3’e gireceğine inandığını ifade etti.

"TÜM ZAMANLARIN EN İYİ NİSAN AYI"

Türkiye’nin turizmden elde ettiği gelirin 2023 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 16.9 artarak 54 milyar 315 milyon 542 bin dolar olduğunu kaydeden Başkan, "Elde edilen turizm gelirinin 15,3 milyar dolarına Antalya’mız doğrudan katkı sağlamıştır. Turizmde 2024 yılına hızlı bir giriş yapan Antalya’mız, 1 Nisan-30 Nisan tarihleri arasında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %5 artışla, şimdiden 1 milyon 60 bin turiste ev sahipliği yaparak, tüm zamanların en iyi Nisan ayına da imza atmıştır" diye konuştu. 

"EN BÜYÜK KATKI SAHİBİ ANTALYA OLACAK"

Verilerin doğru bir biçimde okunması gerektiğini belirten Başkan, "Buradan da anlaşılacağı üzere; ülkemizin 2024 turizm gelir hedefi olan 60 milyar doların elde edilmesinde, inanıyorum ki Antalya’mız büyük katkı sağlayacaktır" ifadelerine yer verdi. Başkan konuşmasında, Türkiye’nin ve Antalya’nın turizmin gelişmesinde büyük emek ve katkı sağlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve ekibi ile tüm turizm paydaşlarına da teşekkür etti.

Muhabir: DUYGU TEKİN