Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, turizm sezonunun gidişatı ve piyasa değerlendirmesini yaparak, Euro kurunun turizm sektörünü olumsuz etkilediğini belirtti. Kavaloğlu'nun değerlendirmesine göre, artan cirolara rağmen kar marjlarının azaldığı bir dönemden geçiliyor.

"CİROLAR ARTIYOR KARLAR ERİYOR"

Kavaloğlu, "Geçen seneye göre ciromuz %15 artış gösterdi. Bu, önemli bir rakam çünkü Euro kuru bizim için dezavantajlı çalışıyor. Euro'daki yükselişler, maliyetlerimizi karşılamakta zorlanmamıza neden oluyor. Sabit giderlerimiz artarken, ciromuz artsa da kar marjımız azalıyor. Finansal anlamda zor bir sezon geçireceğimizi öngörebiliriz" dedi.

Alman Turistler 2

Antalya’da son aylarda yabancılara kaç konut satıldı, en çok kimler aldı? Antalya’da son aylarda yabancılara kaç konut satıldı, en çok kimler aldı?

ALMANLAR ZİRVEDE, RUSLAR GERİDE! UKRAYNA PAZARI ÇÖKTÜ, POLONYA BÜYÜYOR!

Pazardaki değişimlere de değinen Kavaloğlu, "Alman turistlerin uzun bir aradan sonra Rusları geride bıraktığını gözlemliyoruz. İlk beş ayda Alman turist sayısı Ruslardan fazla. Ancak Nisan ve Mayıs aylarında Rusların sayısı hala Almanları geçiyordu. Üçüncü büyük pazarımız İngiltere. Son zamanlarda önem kazanan Polonya pazarı da dikkate değer. Ukrayna pazarında %80 oranında bir kayıp yaşanmasına rağmen, Polonya'nın tercih edilmesi bölge için önemli bir büyüme göstergesi" ifadelerini kullandı. Turizmin önemine vurgu yapan Kavaloğlu, "Turizm sektörü, ülke için değerli bir kaynaktır. Tüm emeklerimizin karşılığını almak zorundayız. Zorluklarla karşılaşsak da, turizmin sağladığı katma değeri unutmamalıyız. Yolumuzdan sapmamalıyız" şeklinde konuştu.

Dev iflas Manavgat turizmine de darbe vurdu! Kayıp 400 bin Alman turist Dev iflas Manavgat turizmine de darbe vurdu! Kayıp 400 bin Alman turist

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ