Kepez Belediyesinin, ünlü Kazak ozanı ve atışma geleneğinin ustası Jambıl Jabayev’in ismini verdiği parka, Türk halklarının kadim geleneksel müzik aleti olan çift telli dombranın anıtı dikiliyor. 

KEPEZ’DEN JAMBIL JABAYEV PARKI’NA ANIT

Kepez Yeni Emek Mahallesi’nde, Kazak halk şiirinin büyük ustalarından biri olan ve iki asrın ozanı olarak bilinen, 'Türk Birliği' olarak bilinen Türk Devletleri Teşkilatı'na üye ülkelerde oldukça sevilen bir isim olan Jambıl Jabayev’in adının verildiği parkta yenileme çalışmaları başladı. Bu parka, Kepez Belediyesi ve Kazakistan Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosluğu işbirliğiyle Kazakistan'da milli çalgı olarak kabul edilen dombranın anıtı da dikiliyor.

BAŞKAN KOCAGÖZ DUYURDU

Başkan Mesut Kocagöz, geçtiğimiz günlerde makamında ağırladığı Kazakistan Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosu Kuat Kanafeyev ile anıtın yapımını ve açılış törenini konuştu. Başkan Mesut Kocagöz, Kazakistan ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ve yaşatılması adına Jambıl Jabayev Parkı’na, anıt dikileceğini söyledi. Kocagöz, Jambıl Jabayev Parkı ve anıtının açılış törenini de Temmuz ayının ikinci haftasında yapacaklarını duyurdu. 

JAMBIL JABAYEV PARKI YENİLENDİ 

Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü de, açılış töreni öncesi kent mobilyaları, oyun ve spor ekipmanları tahrip olan, yeşil alan ve bitki örtüsü bozulan Jambıl Jabayev Parkı’nda yenileme çalışması başlattı. Marangoz, boyacı, demirci, inşaatçı ve ağaç dikiminden oluşan çalışanlar, 7 bin metrekare büyüklüğündeki yeşil alanın bakım ve onarımını yaptı. Bank, dörtlü piknik masaları ile kamelyaların kullanım ve mevsimsel şartlardan dolayı kırılan, eskiyen ahşap kısımları, yenisiyle değiştirildi. Yenilenen kamelyalar ile bakımı yapılan çocuk oyun parkındaki ekipmanlar boyandı. 

Eskiyen çöp kutuları da yenisiyle değiştirildi. Kırılan bordür taşları ile zemindeki travertenler tamir edilirken, ağaçların budaması yapıldı ve parkın uzayan çimleri de biçildi. Parkın zaman içerisinde topraklaşan bölümlerine de çim atıldı. 


 

Kaynak: BÜLTEN