Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS) 276 baz puana gerileyerek 2020 Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Kredi risk priminin 276 baz puan ile 2020 yılı Şubat ayından bu yana en düşük değerine ulaştığını aktaran ATSO Başkanı Ali Bahar, “Olumlu gelişmeler neticesinde gerek doğrudan yatırım anlamında, gerekse finansal yatırım anlamında daha fazla yabancı sermaye ülkemize gelecektir” açıklamasında bulundu. 

EKONOMİ RAYINA OTURMAYA BAŞLADI

Mali politikalarla ilgili alınan kararların istikrarlı şekilde uygulanmasıyla ekonominin rayına oturmaya başladığını ifade eden Başkan Bahar, “Genel seçimlerin üzerinden tam 11 ay geçti. Yeni ekonomi yönetimimiz ekonomik istikrar politikalarını kararlılıkla uygulayacaklarını beyan etmişlerdi. Atılan ilk adımlar ve verilen mesajlar neticesinde CDS primi pozitif tepki vererek düşmeye başlamıştı. Bizler ise iş dünyasının en büyük düşmanının risk ve belirsizlik olduğunu söylemiştik. Şimdi görüyoruz ki doğru politikalar kararlılıkla uygulandığında risklerin birer birer ortadan kalktığı, daha öngörülebilir bir ortam yaratmış oluyoruz” dedi. Kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkemizin kredi notunu yükseltmesindeki en önemli faktörün istikrar olduğunu dile getiren Başkan Bahar, “Türk Lirası’na duyulan güvenin ve ilgilin artmaya başlaması da Türkiye’nin kredi risk priminin (CDS) azalmasına çok büyük katkı sağlamıştır. Bu tüm iş dünyasının her zaman arzu ettiği en ideal ortamdır. Artık önümüzdeki sislerin dağılmaya başladığını ve görüş mesafemizin arttığını hissediyoruz” diye konuştu. 

Antalya Muratpaşa Cuma Pazarı’nda güncel sebze ve meyve fiyatları (17.05.2024) Antalya Muratpaşa Cuma Pazarı’nda güncel sebze ve meyve fiyatları (17.05.2024)

Ali Bahar Atso Başkanı

İŞ DÜNYASI EKONOMİNİN GELECEĞİNDEN UMUTLU

Pozitif havanın devam edebilmesi için istikrarın önemli olduğunu kaydeden Başkan Bahar, istikrarın önündeki en büyük engelin ise enflasyon olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Dezenflasyon politikası kararlılıkla sürdürülürken yabancı portföy girişlerinde de artış olması, enflasyon ile mücadeleye ayrıca destek olacaktır. Türkiye ekonomisine ve TL’ye olan güvenin artmaya devam etmesi ile birlikte inanıyoruz ki ülkemizin cari açığındaki iyileşme devam edecek, bu iyileşme de enflasyona katkı sunmaya devam edecektir. İnanıyoruz ki yakaladığımız bu pozitif hava devam edecek ve yakın vadede yeni not artışları da gelecektir. Bu istikrar özellikle küçük ölçekli işletmelerimizin ayakta kalabilmesi ve sürdürülebilir olabilmeleri açısından büyük önem arz etmektedir.” 
 

Kaynak: ATSO BÜLTEN