Ardahan’da kışları yüzeyi tamamen dolan Çıldır Gölü, sıcak havların gelmesiyle beraber yüzeyi erimeye başladı. Sıcaklığın etkisiyle eriyen buz kütleleri sahile vurdu ve ortaya kutupları aratmayan görüntüler çıktı. Sahildeki buz kütlelerini gören gören vatandaşlar gördüklerine şaşırarak, “burası resmen Antarktika’yı andırıyor” dedi.

TÜRKİYE'DE KUTUPLARI ARATMAYAN GÖRÜNTÜ 

Kış aylarında yüzeyi tamamen donan Çıldır Gölü'ndeki buz tabakası havaların ısınmasıyla beraber erimeye başladı. Sıcakların etkisiyle eriyerek parçalara bölünen buz kütleleri sahile vurdu. Ortaya kutupları aratmayan görüntüler çıktı. Özellikle Akçakale köyü mevkiindeki buzlarda yoğun erimelerin yaşanması dikkatlerden kaçmadı.

BURASI RESMEN ANTARKTİKA

Aykut Yıldız adlı vatandaş, "Şu anda gölün kıyısındayız. Gölün yüzeyindeki buz kütlelerinin daha çözülmediğini düşünmüştük ama baktığımızda gölün bir kısmında buz kütleleri, bir tarafında ise suyun olduğunu gördük. Şu anda burası resmen Antarktika’yı andırıyor. Gölün yarısı buz kütleleri ile kaplıyken, yarısı da suyla kaplı ve buna çok şaşırdık’’ dedi.  

Türkiye'de Kutupları Aratmayan Görüntü

Hatay'da taze fasulye hasadı! Tarlada 50 TL'den alıcı buldu Hatay'da taze fasulye hasadı! Tarlada 50 TL'den alıcı buldu

Kaynak: İHA