Zorlu geçen kış aylarının sona ermesiyle Türkiye'nin Serengetisi durumundaki Hakkâri Yüksekova’da bulunan Nehil Sazlığı'nda ortaya eşsiz görüntüler çıktı. Sazlığa otlatılmayan gelen inekler Afrika’daki bufalo sürüsünü andırırken koyunlar ise yeşile bürünen meralara süsledi. Ortaya çıkan görüntülerse görenleri adeta büyüledi. 

TÜRKİYE'NİN 'SERENGETİ'SİNDEN HARİKA GÖRÜNTÜLER

Zorlu geçen kış aylarını geride bırakan üreticiler, karların erimesiyle yeşile bürünen meralara hayvanlarını çıkarmaya başladı. Yüksekova’da hayvanlarını ahır ve ağıllarda kuru ot, saman ile besleyen besiciler, havaların ısınmasıyla büyük mutluluk yaşadı. Beyaz örtünün kalkmasıyla hayvanlar Türkiye'nin Serengeti olan Yüksekova’nın dağlarında, ovada ve meralarında otlanmaya başlarken, üreticiler de yem maliyetinden kurtuldu. Ovada yeşillik içinde otlanan koyunların yanı sıra ineklerin Nehil Sazlığı’nda otlatılması ise Afrika’da çekilen bufalo sürüsünü andırdırken görenleri adeta büyüledi.  

Antalya’da bu balığı avlamayın! Cezası 190 bin lira Antalya’da bu balığı avlamayın! Cezası 190 bin lira

“ALLAH BÖYLE BOLLUKLARI DEVAM ETTİRSİN”

İlkbaharın gelmesine sevinen Fehmi Atsız isimli çiftçi, “Malum karlar yeni yeni eriyor ve yeşillik çıktı. Biz de artık hayvanlarımızı meraya, ovaya çıkartıyoruz. Biliyorsunuz 6 aydır hayvanlarımızı içeride besliyorduk. Şükür şu an bahar başladı ve hayvanlarımızı dışarıya çıkartıyoruz. Buna seviniyoruz. İnşallah bu sene kuraklık da yaşanmaz. Bu sene en güzel tarafı ise baya yağışlar oldu. Allah böyle bollukla devam ettirsin” dedi. 


                         
 

Kaynak: İHA