Fransa, Antalya'nın radarına girdi Fransa, Antalya'nın radarına girdi

Corendon Havayolları, TAV Havalimanları tarafından işletilen Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na (GZP) Belçika’nın Başkenti Brüksel’den ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Corendon’un GZP-Brüksel hattını birbirine bağlayan ilk base uçuşunda yolcular geleneksel su takı töreniyle karşılandı. 

YOLCULARI PROTOKOL ÜYELERİ KARŞILADI

Karşılama organizasyonuna Gazipaşa Kaymakamı Orhan Altun, Alanya Belediyesi Meclisi Üyesi Nazmi Zavlak, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, ALTİD ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkan Yardımcısı Şükrü Cimrin, Corendon Alanyaspor Kulüp Başkanı Hasan Çavuşoğlu’nun yanı sıra turizm sektörü temsilcileri de katıldı. Boeing 737-800 tip uçakla gerçekleştirilen XC7655 sefer sayılı uçuşla Alanya’ya gelen 189 yolcu, terminalde çiçeklerle karşılandı. İki itfaiye aracı uçağa su tutarken, protokol üyeleri de hatıra fotoğrafı çektirdi.

ALANYA’NIN TURİZMDEN BEKLENTİSİ ÇOK FAZLA

Karşılama törenine katılan Gazipaşa Kaymakamı Orhan Altun yaptığı açıklamada, bölgenin turizm açısından çok önemli olduğu belirterek şöyle konuştu; 
“Mersin sınırından Antalya Havalimanı’na kadar olan turistlerimizi ağırladığımız bölgemizde, otellerimiz yoğun bir şekilde bulunmakta. Turizmden bu yıl beklentimiz çok fazla. Yolcu sayımızın artacağını düşünüyoruz ve rezervasyonlar da o yönde. Biz bütün personellerimizle hazırız ve antrenmanlıyız. Bütün yurtdışı uçuşlarını ilçemizde, otellerimizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz.”

ALANYA İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ

Alanya Belediyesi’ni temsilen karşılama organizasyonuna katılan Alanya Belediyesi CHP’Lİ Meclis Üyesi Nazmi Zavlak; “Güzel bir karşılama oldu. Alanya ve Gazipaşa protokolüyle birlikte karşılamaya eşlik ettik. Alanya için büyük bir değer. Çünkü Corendon Türkiye’de 3. basesi olarak Alanya’yı belirledi. Diğer uçuş firmalarının GZP’ye birçok fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bu bizleri mutlu ediyor. Bu dönemde turizmin biraz daha düşük seviyeli ilerlediği zamanlarda bu tür girişimler Alanya’daki turizm sektöründe faaliyet gösterenler için mutluluk verici. Corendon yetkililerine 3. base olarak burayı tercih ettikleri için teşekkür ederiz" dedi.

17 AYRI NOKTADAN UÇUŞ BEKLENİLİYOR

TAV Gazipaşa İşletme Koordinatörü Oğuzhan Karatürk ise, “Corendon ve diğer havayolu şirketlerimizle artan bir seyir gerçekleşmesini bekliyoruz. Uçağımız Brüksel’den geldi. 189 yolcu burada yatıda kalacak. Bu uçak sürekli Gazipaşa, 17 destinasyon ve 7 ülke olacak şekilde uçuşlarını sürdürecek. Bu vesileyle Gazipaşa-Avrupa uçuşları daha hızlı olarak büyüme potansiyeline erişecek ve bu beklediğimiz bir şeydi. 2024 yılı yaz sezonunun içerisinde dış hat uçuşlarımızın yüzde 38'ini kapsayacak şekilde 17 ayrı destinasyondan uçuşunu gerçekleştirmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

DİREK UÇUŞ OLDUKÇA ÖNEMLİ

Bu ilk uçuşun Alanya için ciddi bir kapasite oluşturacağını vurgulayan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili; “Uzun zamandır beklediğimiz gelişmeydi. Corendon’a teşekkür ederiz. Alanya’yı base yaptılar. Burada ciddi bir kapasite oluşacak. Bu şu anda en büyük operasyon. Ümit ediyorum ki çok daha artarak Alanya’mıza, Gazipaşa’ya katkı sağlayacak. Kaynak pazarlardan direk uçuş önemli. Sadece Corendon değil, diğer firmaların da gelmesiyle birlikte GZP hak ettiği yerlere daha çabuk gelecektir.” dedi.

HERKESE ÖRNEK OLSUN

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Corendon Havayolları Gazipaşa Alanya Havalimanı’nı base olarak kullanacaklarını söyleyerek bize yılın en büyük müjdesini verdiler. Gerçekten Alanya’ya bahar geldi. Burayla ilgili ciddi yatırımları var. Zamanında Sabiha Gökçen Havalimanı’nın bugünlere gelmesinde Corendon Havayolları’nın çok büyük katkısı var. Geçenlerde Hollanda uçağı inmişti. Bugün de Belçika uçağı indi. Belçika’dan haftada 2 sefer planlanıyor. GZP’ye bu yıl 870 bin yolcu planlandı. Artı 200 bin yolcu da yüzde 38’lik bir kapasiteyle Corendon Havayolları düşünüyor. Umut ediyorum Corendon Havayolları’nın gerçekleştirdiği bu başarılı operasyon diğer havayollarına da örnek olur ve hem Alanya’mıza hem Gazipaşa’ya daha çok turist gelmesini sağlar" dedi.

Muhabir: BÜLENT ÖNER