Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinde Türkiye'de en yoğun talebin yaşandığı Antalya'da turizm bölgeleri Alanya, Side, Boğazkent, Belek, Kundu, Lara, Konyaaltı, Kemer, Çıralı, Olimpos ve Adrasan ile Demre ve Kaş-Kalkan, yerli ve yabancı turistlerle en kalabalık günlerini yaşıyor. Antalya'nın şehir girişleri ve otogarındaki yoğunluğun yanı sıra Antalya Havalimanı'nda bu yılın en yüksek hareketliliği yaşandı.

750 MİLYON EUROLUK DEV YATIRIM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Antalya Başmüdürlüğü yönetimindeki hava trafiği, Antalya Havalimanı'nda devam eden genişletme çalışmalarına rağmen sorunsuz sürdürüldü. Yolcu kapasitesinin 35 milyondan 80 milyona çıkartacak 750 milyon euroluk dev yatırımla havalimanında yeni dış ve iç hat terminaller, mevcut kuleler, VIP ve CIP binalarının düzenlenmesini içeren inşaatlar devam ediyor.

‘NEREDEYSE DAKİKADA 1 UÇAK İNİŞ YAPTI’

Tatilcilerin 4-5 günlük planlar yaptığı Antalya'da en yoğun hareketlilik, havalimanında yaşandı. Nüfusu 2,7 milyon olan Antalya'nın bayram nüfusunun yerli ve yabancı 1 milyonun üzerinde tatilciyle 4 milyona ulaştı. Arife günündeki uçak trafiği bin 100 oldu. DHMİ Antalya Başmüdürlüğü'nün koordinasyonunda bir taraftan inşaat çalışmaları devam ederken, havalimanında neredeyse dakikada 1 uçak iniş yaptı veya havalandı. Antalya Havalimanı'nda bir günde hizmet verilen yolcu sayısı da 200 bine ulaştı. Arife günündeki uçak ve yolcu trafiği, bu yılın şu ana kadarki en yüksek rakamları oldu.

ANTALYA’NIN TURİZM BÖLGELERİNDE DE YOĞUNLUK YAŞANDI

Antalya'nın turizm bölgelerinde de yoğunluk yaşandı. Alanya, Side, Belek gibi destinasyonlar, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. Havalimanında yaşanan bu yoğunluğa rağmen, Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından devam eden genişletme çalışmaları sorunsuz bir şekilde ilerliyor. 750 milyon euroluk yatırımla havalimanının kapasitesi 35 milyondan 80 milyona çıkarılacak. Yeni dış ve iç hat terminalleri ile VIP binaları da projenin önemli aşamalarını oluşturuyor.

TÜRKİYE GENELİNDE 7 MİLYON 916 BİN 726 YOLCUYA HİZMET VERİLDİ

Bakan Uraloğlu, 14-23 Haziran arasındaki Kurban Bayramı tatilinde havalimanlarının kullanım istatistiklerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bayram tatilinde Türkiye genelindeki havalimanlarında yoğun trafik oluştuğuna işaret eden Uraloğlu, "14-23 Haziran tarihlerinde Türkiye genelindeki havalimanlarında gerçekleştirilen 52 bin 819 uçuşla 7 milyon 916 bin 726 yolcuya hizmet verildi." değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ