Mustafa Kemal Atatürk Antalya ziyareti sırasında dile getirdiği, “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir” sözü ağızlarda pelesenk olmaya devam ediyor. Sadece Antalyalıların değil ülke genelinde dilden dile dolaşan bu sözü Atatürk nerede söyledi?

ANTALYA’YI 3 KEZ ZİYARET ETTİ

Antalya’yı 3 kez ziyaret eden Atatürk, 6 Mart 1930’daki ilk ziyareti sırasında Lara Yolu üzerindeki Erenkuş Mevkii'nde denizi, sahilleri, karla kaplı Beydağları’nın manzarasını seyretmiş ve “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir” demiştir. 

Atatürk'an Antalya Ziyareti Aspendos

ANTALYA TARİHİNE GEÇEN O SÖZ

Günümüzde Antalya’ya gelen ziyaretçiler, Atatürk ile aynı his ve düşünceleri paylaşıyor ve kentin, doğal ve kültürel mirasları ile eşsiz bir yer olduğunu düşünüyorlar. Ziyaretleri sırasında Atatürk’e tahsis edilmiş olan köşk, onun ziyaretleri anısına müzeye dönüştürülmüş ve her yıl binlerce ziyaretcinin uğrak noktası olmaya devam ediyor.

Atatürk'an Antalya Ziyareti

ATATÜRK'ÜN KALDIĞI EV ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

İki katlı dikdörtgen şeklinde planı olan köşk, 1986’dan beri Atatürk Evi Müzesi olarak halka hizmet veriyor. Köşkün alt katında, Atatürk’ün Antalya’yı ziyaretleri ile ilgili fotoğraf sergisi, Atatürk ve Antalya’ya dair belgesellerin izlenebileceği bir oda, bir yemek odası ve bir büro; üst katında ise Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği bir oda bulunuyor. Ayrıca bir toplantı odası, çalışma odaları, yatak odası ve hatıra paraların sergilendiği özel bir bölüm de yer alıyor.

Dünyanın gözü Kemer'de! Okyanusa açılan kapılar herkese model oldu Dünyanın gözü Kemer'de! Okyanusa açılan kapılar herkese model oldu

Antalya Atatürk Evi

Muhabir: BÜLENT ÖNER