Milas Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması'nda dereceye giren eserler belirlendi. Türkiye'den Mehmet Akif Özdal, çocukların teknoloji bağımlılığına dikkat çeken karikatürüyle birincilik ödülünü kazandı. İkincilik ödülü İran'dan Alireza Pakdel'e, üçüncülük ödülü Türkiye'den Menekşe Çam'a, jüri özel ödülü ise Rusya'dan Zakir Sargitov'a verildi.

DÜNYADA EN ÇOK ESER GÖNDERİLE YARIŞMA 

Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz da ödül alan eser sahiplerini kutlayarak, başarılarının devamını diledi. İlki 2011 yılında gerçekleştirilen ve Milas doğumlu ünlü Çizer Turhan Selçuk anısına gerçekleştirilen bu önemli etkinliğin tüm dünyada ses getirdiğini, en fazla eser gönderilen karikatür yarışmalarından biri olduğuna dikkat çeken Başkan Topuz, “Milas’ın ortak değeri haline gelen bu yarışmayla Milaslı çizerimizin adını yaşatıyor, Milas’ı sanat kenti yapmak için gayret ediyoruz. 14. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’na 1535 karikatür göndererek sosyal ve siyasi konulara yenilikçi çizimlerle dikkat çeken 379 karikatüristimize ve jüri üyelerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TURHAN SELÇUK KARİKATÜR YARIŞMASINDA BİRİNCİLİK TÜRKİYE'NİN

Milas Belediyesince bu yıl 14.’sü düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması kapsamında ödül alan eser ve eser sahipleri belirlendi. Seçici kurul, 57 ülkeden 379 karikatürist tarafından gönderilen Bin 535 karikatürü titizlikle değerlendirdi. Yapılan değerlendirmede; birincilik ödülünü Türkiye’den Mehmet Akif Özdal çocukların teknoloji bağımlılığına dikkat çeken karikatürüyle elde etti. İkincilik ödülünü Alireza Pakdel (İran), üçüncülük ödülünü Menekşe Çam (Türkiye), jüri özel ödülünü ise Zakir Sargitov (Rusya) kazandı. 14. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nın ödül töreni eylül ayında gerçekleştirilecek. Yarışmada birinciye 20 Bin lira, ikinciye 15 bin lira, üçüncüye 10 bin lira ödül verilecek.

Kaynak: İHA