Antalya’daki bu çarşıda çekiç sesleri hiç dinmiyor! Demirciler Çarşısı'na yoğun ilgi Antalya’daki bu çarşıda çekiç sesleri hiç dinmiyor! Demirciler Çarşısı'na yoğun ilgi

Eski futbolcu Ümit Karan, Akdeniz Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Güney Kariyer Fuarı'nda öğrencilerle bir araya gelip, söyleşti. Karan söyleyi boyunca keyifli sohbeti izleyicileri kahkahaya boğdu.

GÜNKAF BİRÇOK ETKİNLİĞE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda her yıl düzenlenen Bölgesel Kariyer Fuarları kapsamında yer alan Güney Kariyer Fuarı (GÜNKAF), bu yıl 23-24 Şubat tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, Antalya Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Bölgedeki 12 paydaş üniversite ile birlikte düzenlenen etkinlik, mülakatlar, eğitimler, seminerler, örnek olay çalışmaları ve atölye çalışmaları gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Ayrıca, organizasyona kamu kurum ve kuruluşları, kamu niteliğindeki meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve özel sektör firmaları da katıldı.

BİRÇOK ÖRENCİYE İŞ İMKANI

Katılımcılara iş ve staj imkânlarının sunulduğu fuara, kamu ve özel sektörden 300'ün üzerinde firma ile 13 üniversiteden 50 binden fazla öğrenci/mezun katıldı. Bu yıl genel katılıma da açık olarak organize edilen fuara, öğrenciler ve mezunlar Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi platformu olan www.yetenekkapisi.org adresinden kayıt yaparak aldıkları QR kodlar ile giriş yaptı.

GÜNKAF'DA 'KARAN' RÜZGARI

Eski futbolcu Ümit Karan, GÜNKAF 2024 etkinliğine konuk oldu. Çeşitli etkinliklerle iki gün boyunca kariyerine yön veren öğrenciler, Ümit Karan'ın konuk olduğu söyleşiye yoğun ilgi gösterdi. Futbol hayatı hakkında en çok merak edilen soruları cevaplayan Karan, yaklaşık 1 saat süren etkinlikte esprileriyle dinleyicileri kahkahaya boğdu. Futbol yaşamı, Survivor Türkiye, menajerlik, teknik direktörlük anılarını anlatan Karan, teklif aldığı en büyük futbol kulübünün Fenerbahçe olduğunu ama kabul etmediğini, fanatik Galatasaraylı olduğunu vurguladı. Karan, en mutlu olduğu gol hangisi diye sorulunca da “Fenerbahçe’ye attığım goller" dedi.

KARAN, FUTBOL ANILARINI ANLATTI

Sahneye kadın futbol takımı ile birlikte çıkan, fırsat buldukça kadın futbol takımlarına destek verdiğini söyleyen Ümit Karan, “Teknik direktörlük Türkiye'de çok zor, çok fazla futbol kulübü var. Biz varken Arda Turan mı vardı, asistlik yaptı, geldikten sonra her zaman kaybettik. Lincoln çok iyi oyuncuydu, severek oynadığım bir futbolcu" diye konuştu. Futbolculuk, yorumculuk dışında Almanya doğumlu olduğu için beatbox yeteneğine sahip olduğunu da belirten Karan, Türkiye’nin yabancı oyuncu çöplüğü haline geldiğini söyleyerek, “Bizim paramızı yiyorlar. Adana, Mersin, Diyarbakır, Van’a gidin, 85 milyon nüfusumuz var. 3 bin euroluk futbolcudan 1000 euro kazanmaktansa 300 bin euroluk oyuncudan 100 bin euro kazanmanın peşindeler. Ülkemizde yeteri kadar futbolcu, yetenekli gençlerimiz var" diye konuştu.

REKTÖR ÖZKAN'A TEŞEKKÜR

Karan’a, etkinliğin sonunda Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Özen tarafından günün anısı için hazırlanan plaket takdim edildi. Etkinliğin sonunda dinleyicilerle anı fotoğrafı çektiren, forma imzalayan Karan, kuliste Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’la bir araya geldi. Çalışmalarına destek verdiği kadın futbol takımı ile Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özkan’ı ziyaret eden Karan, fuar daveti için teşekkür etti.

"GELECEK BİZİM GELECEĞİMİZ"

Fuar kapsamında gerçekleştirdiği söyleşiden sonra Güney Kariyer Fuarı hakkında duygularını da açıklayan Ümit Karan, “Bütün Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin bu gibi kariyer fuarlarına katılması gerekiyor. Çünkü gelecek bizim geleceğimiz. Bizim vereceğimiz örnekler çok önemli ama doktor arkadaşlarımız, mimarlar, iç mimarlarla öğrencilerin buluşması çok anlamlı. Buradaki öğrenciler, geleceğini kendinde bulabileceğini düşünüyorum. Biz kariyer yaptık ama sporcu olarak yaptık. Okuyan bütün öğrencilerin iyi bir kariyer çizmesi lazım. Çok güzel bir sohbet oldu, çok keyif aldım" diye konuştu.

Kaynak: DHA