Antalya merkezli Uluslararası Kültür, Sanat, Göç ve Uyum Derneği'nin (USDER) kurucu üyeleri Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan’a ziyaret etti. Ziyaret sırasında Antalya'da yaşanan göç ve yabancıların yaşadığı hukuksal konular ele alındı. 

ULUSLARARASI KÜLTÜR SANAT GÖÇ VE UYUM DERNEĞİ

Uluslararası Kültür Sanat ve Uyum Derneği (USDER) göç sanatçılarının kendilerini ifade edebilecekleri, sanatlarına dair her türlü desteği bulabilecekleri, yaratıcılıklarına katkı bulabilecekleri, özgür ve bağımsız bir dernek olarak Nisan 2024’te kuruldu. 

GÖÇ YOĞUNLUĞU VE UYUM PROGRAMLARI KONUŞULDU

Cem Kotan belediyelerin STK’lar ile iş birliğinin önemine değinerek, Dernek Başkanı Tecelli Sercan Sırma’dan derneğin kuruluşu ve amacı üzerine bilgiler aldı.  Konyaaltı Belediyesi sınırları içinde yaşayan, uluslararası göç ile ilçemize gelenlerin yoğunluğu ve bu tür uyum programlarının çok yararlı olacağı üzerine sohbet edildi. Dernek Kurucu Üyesi Avukat Simay Kısaçam ise yabancıların yaşadığı hukuksal konular ile ilgili bilgiler paylaştı.

KÜLTÜR, SANAT, GÖÇ VE UYUM ALANINDA ÇALIŞMA YAPACAK

USDER, sanatın farklı dallarının halkla, özellikle de gençlikle, iş dünyasıyla bütünleşmesini sağlamak, uluslararası göç basta olmak üzere toplumlar üzerindeki etkilerini araştırmak, kültür sanat göç ve uyum çerçevesinde bilimsel, kültürel ve sanatsal alanda çalışmalar yapmak, sivil toplum kuruluşu olarak kültürlerarası köprü oluşturulmasına katkı vermektir. Ayrıca dernek, sanatın tüm dalların temsil etmek ulusal ve uluslararası faaliyet göstererek kültürel çeşitliliğini yansıtıp, ülkelerin, kentlerin sosyal dokusunu zenginleştirerek birlikte yaşama kültürünü pekiştirmeyi amaçlıyor.

EVRENSEL SANAT ESERLERİNİN OLUŞMASINA KATKI 

Uluslararası Kültür Sanat Göç ve Uyum Derneği gerek yurt içindeki gerekse yurt dışındaki temsilcilikleriyle binlerce yıl önce mağara duvarlarına çizilmiş ilk sanat eserleri ile günümüzden yarınlara uzanabilecek, evrensel sanat eserlerinin oluşmasında üyelerine katkı sunacak ve destek olma, kültürel uyum ile sosyal hayatın düzenlenmesi misyonu ile yola çıkıyor.

BELEDİYELER İLE STK’LAR UYUM İÇİNDE

Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacağını, derneğin faaliyet alanı ve amacı doğrultusunda yapılacakların Konyaaltı için de çok önemli olduğunu vurguladı. Dernek Genel Sekreteri Yeşim Ertan Dernek sanatçılarının yaptığı küçük bir seramik tabağı Cem Kotan’a dernek adına hayırlı olsun hediyesi olarak takdim etti.
 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN