‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ nedeniyle onkoloji bölümü uzmanları vatandaşlara hastalık konusunda uyarılarda bulundu. Kanserle mücadelede erken teşhisin çok önemli olduğunu aktaran uzmanlar hastalıktan korunmaları için vatandaşlara sağlıklı beslenmelerini, düzenli egzersiz yapmalarını, sigara ve alkol kullanımından kaçınmaları tavsiyelerinde bulundu.

KANSER VAKALARINDA ARTIŞ YAŞANIYOR

Günümüzde artan teknoloji kullanımının kanser hastalıklarını tetiklediğini kaydeden onkoloji uzmanları, yeme alışkanlıklarının değişmesi, ilerleyen teknoloji, çevre kirliliği ve gelişen sanayiyle birlikte kanser hastalığı sayılarında artış yaşandığını belirtti. Gelişmiş ülkelerde sigara içme alışkanlıklarının düştüğünü hatırlatan uzmanlar, Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri gibi gelişmekte olan ülkelerdeyse sigara kullanımının arttığına dikkat çekti. Obezitenin kanser üzerindeki etkilerini de vurgu yapan uzmanlar, günümüzde kilo artışının bir salgın haline dönüştüğünü kaydetti. Türkiye’nin dünya obezite sıralamasında ilk üçte yer aldığına değinen uzmanlar, aşırı kiloların yol açtığı kanserle mücadele için ülke genelinde ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini de vurguladı.SPORUN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİLER

Kanserle mücadele konusunda sporun çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, bireylerin günlük yaşamlarındaki sporsal aktiviteleri arttırması gerektiğini belirtti. Egzersizlerin kök hücreleri harekete geçirdiğini aktaran uzmanlar, bilim dünyasının egzersizlerin kanserle olan ilişkisini son 10 yıl içinde tanımaya başladığını, yapılacak egzersizlerin vücudu kansere karşı koruduğunu açıkladı. Kanserle mücadelede erken teşhisin çok önemli olduğunu da sözlerine ekleyen uzmanlar, kanserden korunmak için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigara ve alkol kullanımından kaçınmak, kanser tarama testlerini yaptırmak, erken teşhis ve stresten uzak bir yaşam tavsiyesinde bulundu.

Antalyalı güzellik uzmanları Mersin’de eğitim aldı Antalyalı güzellik uzmanları Mersin’de eğitim aldı

CERRAHİ MÜDAHALE KURTARIYOR

Kanserden kurtulmak için cerrahi müdahalenin çok önemli bir adım olduğunu ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmalarda cerrahi müdahalenin kanseri arttırdığına yönelik bir veri bulunmadığını ancak böyle bir durum olsa bile kanser hastalıklarının tedavisinde cerrahinin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Kanser hastalığının çok ileri düzeyde olduğu hastalarda cerrahi yönteme başvurulmasının kesin çözüm yöntemi olamayacağını kaydeden uzmanlar, bu tarz hastalarda tamamen iyileştirici olmasa bile hastanın hayatını kolaylaştıracak, sıkıntı yaşanılan süreçleri aşacak bir yöntem olması nedeniyle cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğuna işaret etti.

Muhabir: VELİ AKOĞLU