Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi, 4 aydır devam eden vergi adalet mücadelesini sürdürüyor. Sendika Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Aslı Soydar, şube binasında düzenlediği basın toplantısında, sağlık emekçilerinin ve halkın maruz kaldığı vergi adaletsizliğini dile getirdi. Soydar, "Vergide Adalet İstiyoruz. Vergi toplanırken adalet istiyoruz. Vergilerimiz harcanırken adalet istiyoruz." diyerek taleplerini sıraladı.

"YİNE HEKİMLER HEDEF GÖSTERİLİYOR"

Soydar, Maliye Bakanı'nın "vergiyi tabana yayma" sözlerine tepki göstererek, "Bakan özel hastanelerin kıskacından bunalıp kaçmış hekimlerden peşin vergi almaya çalışırken ülkenin tüm gelirinin aktığı şirketlerden %15 vergi almayı hedef diye söylüyor. Bu ülkede kazanılan her bir liranın yarısını kazanandan vergilerin %15i bile alınmıyor. İsrafın kaynağı bizmişiz gibi yine hekimler hedef gösteriliyor." dedi. Vergilerin harcanması konusunda da adalet talep eden Soydar, "Vergilerimiz çocuklarımızın sağlığı, eğitimi, güvenli binalarda yanşaması için harcansın, ilaç katkı paylarını ödemekte bile zorlanan emeklilerimiz için harcansın. Devasa şirketlerin borçlarını ertelemek için, paradan para kazananlara daha çok ödeme yapmak için harcanmasın istiyoruz." diye konuştu.

"VERGİLERİ ŞEHİR HASTANELERİNE AKTARMAYI TERCİH EDİYORSUNUZ"

Soydar, yoksulluk sınırının 61 bin lira olduğu bir ortamda emekçilerden alınan vergilerin yüzde 35'e ulaştığını da vurguladı. TUİK'in enflasyon rakamlarını hatırlatan Soydar, "Sadece bu ay, sadece aile hekimlerinden kestiğiniz vergiler ile tüm deprem bölgesindeki aile sağlığı merkezleri baştan inşa edilebilirdi. Siz bu vergileri şehir hastanelerine aktarmayı tercih ediyorsunuz. Yetmezmiş gibi deprem bölgesinde çalışan aile hekimlerinin yoksulluk sınırı altına düşürdüğünüz gelirinden yüzde 35lere varan vergi kesiyorsunuz" ifadelerini kullandı.

"VERGİ KAÇIRANLARI HEPİMİZDEN DAHA İYİ TANIYORSUNUZ"

Sağlık emekçileri ve halk adına Hazine ve Maliye Bakanı'ndan yanıt bekleyen Soydar, "Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı? Vergi kaçıranları hepimizden daha iyi biliyor ve tanıyorsunuz. Neden hiç bu şirketlerin adını ağzınıza almıyorsunuz? Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz? Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz? Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz? Kamuda gösterişe şatafata israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz?" sorularını yöneltti. SES, vergi adalet mücadelesini talepleri karşılık bulana kadar sürdüreceğini ve tüm çalışanları ve halkı mücadeleye davet ettiğini duyurdu.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ