Mersin'in doğal güzellikleri arasında önemli bir yere sahip olan Yerköprü Şelalesi, ziyaretçilerini büyüleyen eşsiz manzarası ve doğal yapısıyla dikkat çekiyor. Mut ilçesine 35 kilometre mesafede bulunan bu doğa harikası, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'nin 110 'tabiat Anıtı'ndan biri olarak tescillendirilmiş ve tabiat parkı olarak koruma altına alınmış durumda.

30 METRE YÜKSEKLİKTEN AKAN SU HAYRAN BIRAKIYOR 

Yerköprü Şelalesi, Gezende Kanyonu'ndan geçen Ermenek Çayı üzerinde yer alıyor ve 110 milyon yıl öncesine, Kretase (Tebeşir) Dönemi'ne kadar uzanan bir tarihe sahip olduğu biliniyor. Şelale, 30 metre yükseklikten akan suyun tünelinde doğallığı korunmuş sarkıt ve zengin bir bitki örtüsü ile çevrili.

KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN BİR TURİZM CENNETİ 

Mut Belediye Başkanı Murat Orhan, şelalenin bulunduğu alanın büyük bir kısmının 1. derece sit alanı olarak koruma altında olduğunu vurgulayarak, şelalenin doğal çeşitliliğiyle öne çıktığını belirtti. Orhan, "Yerköprü, Mut için, Mersin için ve Türkiye için önemli bir doğal kaynak. Burası, doğayla iç içe harika bir şelale ve keşfedilmeyi bekleyen bir turizm cenneti" dedi.

YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN YENİ GÖZDESİ 

Yerköprü Şelalesi, özellikle sıcak havalarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Aileleriyle birlikte şelaleyi ziyaret eden ziyaretçiler, doğanın sunduğu muhteşem atmosferden etkileniyorlar. İbat Özcan, ailesiyle birlikte geldiği Yerköprü Şelalesi'ni "muhteşem" olarak nitelendirerek, Türkiye'nin dört bir yanını gezen biri olarak buranın kaçırılmaması gereken bir doğal güzellik olduğunu vurguladı.

Kaynak: İHA