Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; Kamuda Tasarruf Genelgesi kapsamında gazete alımı ve ilan verilmesinin yasaklanmasına ilişkin genelgeye, yapmış olduğu basın açıklamasıyla çok sert tepki gösterdi. Arı, iktidarın bu karardan dönerek basının görevini yapabilmesi için gereken adımları atması gerektiğini vurgulayarak, alınan kararların acilen iptal edilmesi çağrısında bulundu.

YEREL GAZETELERİN REKLAM, İLAN VE EBONELİK GELİRLERİ KISITLANACAK 

Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında yerel gazetelerle ve ilanlarla ilgili yapılan düzenleme, gazete alımı ve ilan verilmesinin kısıtlanmasını kapsıyor. Bu düzenleme, kamu kurum ve kuruluşlarının yerel gazetelere reklam, ilan ve abonelik geliri sağlamasını sınırlayacak. Böylece, kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması amaçlanıyor. Ancak bu düzenleme, yerel gazetelerin gelir kaynaklarını önemli ölçüde etkileyebileceği için, yerel medya sektöründe ciddi bir endişe yaratıyor. Yapılan düzenlemeyle ilgili bir tepki de  Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI'dan geldi. 

'YEREL MEDYA İÇİN KABUL EDİLEMEZ!'

CHP'li Arı, iktidarın ekonomik politikaları sebebiyle tasarruf tedbiri gündeme geldiğinde, ilk tasarruf edilenin medya, özellikle de yerel medya olduğunu kaydetti. Arı,  "Bu yanlış kararlar sonucunda zaten zar zor ayakta duran birçok yerel gazete kapanma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu kabul edilemez bir uygulamadır. Bu, halkın haber alma özgürlüğünün engellenmesidir" ifadelerini kullandı. Ayrıca, yerel gazetelerin kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerden aldığı reklam, ilan ve abonelik gelirlerinin kısıtlanmasının halkın haber alma özgürlüğünü ciddi şekilde tehdit ettiğine dikkat çekti. Arı, "Kamu kaynaklarının israf edildiği bir ortamda, basının ayakta kalmasını sağlayan gelirlerin kesilmesi mantıklı değildir. Bu karar, binlerce gazetecinin işsiz kalmasına ve basının demokratik görevini yerine getirememesine yol açacaktır" şeklinde konuştu.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ