Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Ekşiliyurt Mahallesi'nde yaşanan cinsel istismar olayı, mahalle muhtarı Meral Uysal'ın şüpheleri üzerine gün yüzüne çıktı. Uysal, 2 ay önce muhtarlık görevine seçilmesinin ardından, mahalle sakinlerinden Selahattin Yalnız'ın şüpheli davranışlarından endişe duyarak konuyu gündeme taşıdı.

MUHTAR DAVRANIŞLARINDAKİ TUTARSIZLIĞI FARKETTİ 

2 ay önce muhtarlığa seçilen Meral Uysal, Selahattin Yalnız'ın bir süre önce kendisini aradığını ve kızlarının kaybolduğunu söyleyerek yardım istediğini belirterek, "Evine gittim, bana 'benim kızlar kaçtı' dedi. Hangi kızlar deyince, 'benim baktığım kız ile hanımın kızı kaçtı, bulmama yardımcı ol' dedi. O akşam 3-4 saat evinde onunla konuştum. Engelli kızı da oradaydı. Konuşmalarında ve hareketlerinde tutarsızlık vardı" dedi.

MUHTARIN KARARLI İRADESİ İLE OLAY AYDINLATILDI

Selahattin Yalnız'ın kızların kendisine uyku ilacı verdiğini ve onu öldürmek istediğini söylediğini belirten Muhtar Meral Uysal, "Yıllardır pazarcılık yapıyorum, insanların tavır ve davranışlarından az çok çözebiliyorum. O gün konuşması ve davranışlarında çok tezat vardı. Bana konu ile ilgili Müge Anlı'yı aradığını ama sonra vazgeçtiğini söyledi. Kendisine, 'bu kızlar seni öldürmek istediyse iftira da atarlar' dedim, 'nereden bildin' dedi. 'Bize tecavüz ettin deriz dediler' diye söyledi. Ben de 'sen Müge Anlı'ya çık' dedim.

CANLI YAYINA ÇIKMAKTAN VAZGEÇTİ 

Oradan ayrıldığımda Müge Anlı'nın programı ile irtibat kurdum. Dönüş yaptılar ve buraya gelerek kendisi ile röportaj yaptılar, program için gün ayarlandı. Ancak ertesi gün Selahattin Yalnız, kızlar ile anlaştığını programa çıkmasına gerek kalmadığını söyledi, ben de program yetkilileri ile tekrar irtibat kurdum. Kendisini ikna ettiler programa çıkacaktı. Canlı yayının ardından, kimseye haber vermeden İstanbul'da kaldığı otelden kaçmış ve Ortaca'ya geri gelmiş. Daha sonra program yetkililerinin ısrarı ile olaylar gün yüzüne çıktı" dedi.

MUHTAR UYSAL: GEÇ KALDIK, ANCAK GÖRMEZDEN GELEMEYİZ

Muhtar Meral Uysal, olayın başından beri şüpheleri olduğunu ve daha önce fark edilmesi gerektiğini dile getirdi. Ancak kızların kurtarılmasından dolayı mutlu olduğunu belirten Uysal, istismara uğrayan kızlardan birine bakmaya talip olduğunu ifade etti. Uysal, toplumun bu tür olaylara karşı daha duyarlı olması gerektiğine vurgu yaparak, benzer durumların yaşanmaması için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: İHA