Kış günlerinin ardından havaların ısındığı Antalya’da uzmanlar beslenmeye dair önemli açıklamada bulundu. Yorgun ve bitkin hisseden birçok vatandaşın şikâyeti üzerine uyarıda bulunan uzmanlar, günde 2-3 meyve, kuruyemiş ve bol sıvı tüketimine dikkat çekti. 

YETİŞKİNLER SÜREKLİ YORGUN VE BİTKİN HİSSEDİYOR

Yoğun iş temposu ve mevsim geçişleriyle birlikte enerjisini kaybeden vatandaşlar için uzmanlar uyarıda bulundu. Birçok yetişkin bitkinlik, yorgunluk, güçsüzlük, isteksizlik gibi durumla karşı karşıya. Uzmanlar bu isteksizliklerin beslenmeden kaynaklandığına dikkat çekti.

Sosyal medyanın tanınan doktoru açıkladı! Yemeğe sonradan eklen tuz kanser riskini arttırıyor Sosyal medyanın tanınan doktoru açıkladı! Yemeğe sonradan eklen tuz kanser riskini arttırıyor

YORGUN HİSSETMEMEK İÇİN NE TÜKETİLMELİ?

Yoğun iş temposunda bitap düşen yetişkinlere önerini sıralayan Uzmanlar, Günlük 2-3 porsiyon mevye tütetimini, kuruyemiş ve bol sıvıyı önerdi. Uyumaya yakın kahve çay gibi yüksek kafein içeren sıvılardan kaçılması gerektini belirtti. Aynı zamanda sürekli yorun hissedilmesinin en önemli sebebinin yetersiz su tüketiminin olduğu dikkat çekildi. 

GÜNÜN YORGUNLUĞUNU ATMAK İÇİN BUNLARI TÜKETİN

Uzman diyetisyenler, "Haftada iki kez balık tüketerek, omega 3 alımını artırın, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercihiniz olsun. Rahatlamak ve günün yorgunluğunu atmak için rezene, melisa çayı ve kaliteli uyku için öncesinde papatya çayı için. Kuruyemiş, fındık, badem, ceviz, kabak çekirdeği gibi çiğ tohumlar bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur" ifadelerini kullandı.


 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN