Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından Adana’da yapılan denetimler sonucunda kentte bu yıl 3 kişiden oluşan 20 ekip oluşturuldu. Karpuz üreticileri hasat öncesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bilgi veriyor ve bu bilgilendirme doğrultusunda ekipler hasat yapılacak tarlaya yönlendiriliyor. 'Ham karpuz timi' tarlada karpuzları keserek tadını ve rengini kontrol ediyor. Olgunlaşmamış karpuzların bulunduğu tarlalarda hasada engel olan ekipler, toplanmış ham karpuzlara rastladıklarında ürünün imha edilmesine karar veriyor. Ayrıca, ekipler yollarda seyir halinde bulunan karpuz yüklü kam ve traktörleri de denetliyor.

ADANA KARPUZ ÜRETİMİNDE TÜRKİYE'DE İLK SIRADA 

Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Türkiye'de son 10 yılda karpuz üretiminin yıllık 3.5 milyon ton ile 4.2 milyon ton arasında değiştiğini belirtti. Adana'nın karpuz üretiminde Türkiye'de ilk sırada yer aldığını ve 2023 yılında 85 bin dekarlık alanda 555 bin ton karpuz üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Ürettikleri karpuzun yaklaşık yüzde 65'ini örtü altı sistemlerinde, geri kalanını ise açık tarlalarda ürettiklerini ifade etti. Kökçüoğlu, karpuzda erken hasatın en büyük sorun olduğunu vurgulayarak, bu sorunu çözmek için ham karpuz timlerinin çalıştığını belirtti. Bu timler sayesinde günde 40-50 tarlayı ziyaret ettiklerini ve teknik ekip tarafından karpuzların olgunluğu incelendiğini, olgunlaşmamış olanların hasatının engellendiğini ve beklemeye alındığını açıkladı.

Yüzen otel Bodrum'da! Yüzen otel Bodrum'da!

HAM KARPUZ TİMLERİ KARPUZUN MARKA DEĞERİNİ KORUYOR 

Kökçüoğlu, timin emniyet güçlerinden destek alarak yollarda da çeşitli kontroller gerçekleştirdiğini belirtti. Yol kontrollerinde tespit edilen ham karpuzların imha edildiğini ve bu sayede Adana karpuzunun marka değerinin korunduğunu söyledi. Bu uygulama sayesinde Adana karpuzunun Türkiye markası olarak değerini koruyarak vatandaşların güvenle alışveriş yapmalarına olanak sağlandığını ifade etti. Murat Üçgül ve diğer karpuz üreticileri, hasatla ilgili yapılan kontrollerin herkes için faydalı olduğunu vurguladı. Üçgül, denetlemelerin olumlu sonuçlar doğurduğunu belirterek, önceki dönemlerde denetim olmaması nedeniyle sorunlar yaşandığını ancak şimdi karpuzların olgunlaştıktan sonra hasat edildiğini ifade etti. Bu denetlemeler sayesinde şikayetlerin azaldığını ve tüketicilerin de memnun olduğunu söyledi. Özkan Koca ve Engin Koca da denetimlerin kendileri ve tüketiciler için olumlu olduğunu belirtti. Engin Koca, piyasaya ham karpuz sürülmemesi için yapılan denetlemelerin önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: İHA