Çanakkale Deniz Savaşı'nın önemli unsurlarından olan Nusret Mayın Gemisi'nin anısını yaşatmak üzere 2011'de aslına uygun tasarlanan TCG Nusret N-16 Müze Gemisi, Antalya'da ziyarete açıldı. Antalya limanının onur konuğu olan Nusret mayın gemisi ziyaretçilerine duygusal anlar yaşatarak tarihi bir daha canlandırdı. Antalya Valisi Hulusi Şahin ve beraberindeki heyet, Çanakkale savaşının en önemli stratejik manevralarını uygulayarak zaferin kapılarını açan TCG Nusret mayın gemisini ziyaret etti.

DENİZCİLİK TUTKUSU MÜZECİLİK RUHU İLE BİRLEŞLEŞTİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında ziyaretçilerini Antalya limanında ağırlayan dünyanın en ünlü mayın gemisi TCG Nusret, denizcilik tutkusunu müzecilik ruhu ile birleştirerek binlerce ziyaretçisini adeta büyüledi. Çanakkale Savaşı sırasında boğaza döşediği mayınlarla savaşın kaderini değiştiren Nusret Mayın Gemisi, ziyaretçilerini zamanda geriye götürdü. Çanakkale Savaşının atmosferini ziyaretçilerine yaşatan sergi alanlarını gezen Vali Şahin, yapılan sunumları izleyerek geminin yeniden inşa edilmesi, teknik kapasitesi ve donanımsal yapısı hakkında gemi mürettebatından bilgi aldı. 

VATANDAŞLARIN YOĞUN İLGİSİNE MARUZ KALDI 

Türk Donanmasında hizmete giren dördüncü gemi olma özelliğini taşıyan ve deniz müzelerinin Türk deniz tarihi ile birleştirilmesi açısından önemli bir yere sahip olan TCK Nusret mayın gemisi Antalya limanında vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Askerlerin düzenlediği sunum ve gösteriler ile geminin tarihi ve önemi anlatılarak TCG Nusret mayın gemisinin tarihsel önemine dikkat çekildi. 

“ŞANLI TARİHİMİZE EŞSİZ BİR ZAFER DAHA KAZANDIRMIŞTIR”

Binlerce teknik doküman ve fotoğraf ile tekrar inşa edilerek denize indirilen TCG Nusret mayın gemisini ziyaret eden Antalya Vali Şahin, “Tekrar inşa edilerek 2010 yılında denize indirilen, 2011 yılında ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın emrine verilen Nusret mayın gemisi Çanakkale savaşının gidişatını değiştirip şanlı tarihimize eşsiz bir zafer daha kazandırmıştır. Bugün tarihi yeniden yaşadık Bu programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 


 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP