Uzmanlar, LGS ve YKS adaylarına sınav öncesi ve sınav esnasında dikkat etmeleri gereken noktaları paylaştı. Kahvaltıdan kıyafet seçimine, sınav öncesi zaman yönetiminden sınav anındaki tutuma kadar birçok konuda önerilerde bulundu. Antalya'da yaşayan öğrencilere de özel tavsiyeler verildi. Öğrencilerin sınav stresini azaltmak için doğal güzelliklerden faydalanmaları ve sınav günü rahatlamak için basit egzersizler yapmaları önerildi. Sınavın başarıyla geçmesi için sakin kalmak ve hazırlıklı olmak önemli... Peki özellikle Antalyalı öğrenciler sınav öncesinde ne yapmalı? Cevabı haberimizde! 

SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE NASIL ZAMAN GEÇİRMELİ? NE YENMELİ, NE GİYİLMELİ?

Sınav öncesinde son gün stresini azaltmak için açık havada dolaşmak, kalabalık yerlerden uzak durmak önemlidir. Antalya'da yaşayan öğrenciler, sakin bir sahil yürüyüşü yapabilir veya doğanın tadını çıkarabilirler.Sınav öncesi alışılmışın dışında büyük kahvaltılar yapmak yerine, rutini bozmamak önemlidir. Antalya'da yaşayan öğrenciler, sınav öncesi hafif ve sağlıklı bir kahvaltı tercih edebilirler. Kahvaltı sonrası kısa bir yürüyüş yapmak da stresi azaltabilir. Sınav günü için rahat ve sıradan kıyafetler tercih edilmelidir. Antalya'nın sıcak iklimine uygun hafif ve nefes alan kıyafetler seçilebilir. Ayrıca, sınav salonunda rahat edebilmek için hava koşullarına uygun bir şekilde giyinmek önemlidir.

SINAV SABAHI İÇİN ÖNERİLER 

Sınav sabahı kalkıp hafif bir kahvaltı yapmak önemlidir. Ardından, kısa bir süre kitap okuyarak ve soru-cevap egzersizi yaparak zihinsel olarak hazırlanmak faydalı olacaktır. Antalya'da yaşayan öğrenciler için sınav sabahı erken kalkıp deniz kenarında veya parkta kısa bir yürüyüş yapmak da stresi azaltabilir.

ANTALYALI ÖĞRENCİLER SINAV ÖNCESİNDE NELER YAPMALI, NASIL RAHATLAMALI?

  • Sınav öncesinde stresi azaltmak için Antalya'nın doğal güzelliklerinden faydalanın.

  • Sınav günü erken kalkın ve sakin bir kahvaltı yaparak günü rahat başlayın.

  • Sınavdan önce kısa bir yürüyüş yaparak zihinsel olarak hazırlanın.

  • Sınav salonunda rahat etmek için hava koşullarına uygun kıyafetler giyin.

  • Sınav anında dikkatinizi korumak için ara ara kısa molalar verin ve nefes egzersizleri yapın.

  • Sınav sonuçlarınızı düşünerek kendinizi motive edin ve mücadeleyi sürdürün.

LGS ve YKS adayları için önemli olanın sakin kalmak ve hazırlıklı olmak olduğunu unutmayın. Başarılar dileriz!

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ